Němečtí lékaři a lékařky budou zřejmě brzy moci informovat o různých možnostech umělého přerušení těhotenství, aniž by jim za to hrozil trest odnětí svobody jako dosud. Počítá s tím novela zákona, kterou dnes v Berlíně představil ministr spravedlnosti Marco Buschmann.
Skončit by tak měla doba, kdy se v Německu provádělo kolem 100 000 potratů ročně, podrobně informovat se o nich ale nemohlo.
Novela trestního zákoníku počítá se zrušením léta kontroverzního odstavce 219a, který je pojmenován „reklama na ukončení těhotenství“, a zakazuje nabízení potratů i veřejné šíření podrobných informací o nich. Za porušení paragrafu hrozí pokuta, či dokonce až dvouletý trest odnětí svobody.
V minulosti německé soudy několikrát lékaře pokutou skutečně potrestaly. Zřejmě nejznámější je případ hesenské doktorky Kristiny Hänelové, která si v roce 2017 od soudu odnesla trest ve výši 6000 eur (147 000 Kč) za to, že na svém webu informovala o tom, že potraty dělá.
I kvůli jejímu případu se paragraf, který vznikl v době nacismu, v roce 2019 pozměnil, nadále ale zůstalo zakázané zveřejňovat podrobnosti o potratech. Nyní bude příslušná část trestního zákoníku zrušena úplně. „Není přece možné, aby právě lékařům, kteří mají ze všech lidí nejlepší profesní kvalifikaci, bylo zakázáno poskytovat informace (o potratech),“ uvedl už dříve ministr Buschmann.
„Možnost bezplatného potratu patří ke spolehlivé zdravotnické péči,“ shodla se v koaliční smlouvě i nová vláda sociálních demokratů, Zelených a liberálů (FDP). Strany podle agentury DPA také konstatovaly, že doktorky a doktoři musí mít možnost zveřejňovat informace o potratech, aniž by se museli obávat trestního stíhání.
Umělé přerušení těhotenství je ve spolkové republice sice obecně zakázané, ale za určitých podmínek zůstává beztrestné. Například když se žena před zákrokem poradí, nechá si tři dny na rozmyšlení a potrat se uskuteční do 12. týdne těhotenství. Poté je interrupce možná, pokud je těhotná ohrožena na životě nebo jí hrozí vážné zdravotní či psychické komplikace. (ČTK)