Britský soud dnes zprostil viny čtveřici obžalovaných kvůli předloňskému svržení sochy otrokáře Edwarda Colstona v Bristolu na jihozápadě Anglie. Demonstranti proti rasismu s pomocí lan bronzovou sochu povalili 7. června 2020 při protestu hnutí Black Lives Matter.
V bristolském přístavu ji vhodili do slepého ramene řeky Avony.
Demonstrace a svrhávání soch byly součástí kampaně, kterou rozpoutalo zabití černocha George Floyda policistou v americkém Minneapolisu v květnu 2020. Dnešní zproštění viny obžalovaných spustilo jásot na zaplněné galerii soudní síně. „Toto je vítězství pro Bristol, toto je vítězství pro rasovou rovnost a je to vítězství pro každého, kdo chce být na správné straně dějin,“ řekl po osvobozujícím rozsudku jeden z obžalovaných, 22letý Sage Willoughby. Spolu s ním byli propuštěni také 30letá Rhian Grahamová, 26letý Milo Ponsford a 33letý Jake Skuse.
Grahamová, Ponsford a Willoughby byli díky bezpečnostní kameře přistiženi při ovazování sochy lany. Skuse byl obviněn z osnování plánu odvalit sochu do přístavu. Všichni čtyři přiznali, že se na akci podíleli, ale odmítli, že by se dopustili trestného činu. Tvrdili, že samotná socha představuje zločin z nenávisti proti bristolskému lidu.
Čtveřice se při čtení rozsudků podle agentury AP smála úlevou a poté se objímala se svými příznivci před soudní budovou. Kampaň za jejich propuštění vedl i slavný streetartový umělec Banksy.
„Pravda je, že obžalovaní neměli být nikdy souzeni,“ řekl Skuseho obhájce Raj Chada po rozhodnutí soudu. „Je ostudné, že bristolská městská rada neodstranila sochu otrokáře Edwarda Colstona, která tolik urážela obyvatele Bristolu, a stejně tak je ostudné, že podporovali stíhání těchto obžalovaných,“ dodal Chada.
Colston (1636–1721) byl obchodník, který vydělal jmění na transportu zotročených Afričanů přes Atlantik do Ameriky na lodích z Bristolu. Svými penězi však podporoval školy a charitativní organizace v Bristolu. Místní úřady sochu vylovili z přístavu a později ji nechali vystavit v městském muzeu společně s transparenty hnutí Black Lives Matter. (ČTK)