Nejnovější zprávy z témat: Čína, Sin-ťiang, Studio N
Čína odmítla žádost Washingtonu o telefonát mezi ministry obrany, sdělil mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. Spojené státy o hovor požádaly po sestřelení čínského balonu, který považovaly za špionážní. (Reuters)

Americké námořnictvo zveřejnilo první fotografie zbytků čínského balonu, který Spojené státy v sobotu sestřelily u svého pobřeží. Nyní prozkoumají, zda skutečně šlo o špionážní zařízení. (BBC)
Studio N: Mohutná zemětřesení, která udeřila na Turecko a Sýrii, zabila tisíce lidí. Dalo se toto neštěstí předpovědět? A budou masivní zemětřesení čím dál častější? Filip Titlbach mluví se seismologem Alešem Špičákem z Akademie věd ČR.
Čínský špionážní balon v blízkosti USA způsobil velký rozruch, není to ale nic výjimečného ani anachronického. Špionážní balony sami Američané používají již od dob války Severu proti Jihu. I současná obrana jižní hranice USA s balony počítá, připomíná amerikanista Jan Beneš.
Čína se omluvila Kostarice za přelet balonu nad jejím územím. V pondělí Čína přiznala, že druhý balon, který se pohyboval nad Latinskou Amerikou, je rovněž její.

Špionážní balon zhatil zlepšení vztahů mezi USA a Čínou: „V posledních týdnech se umírněnější hlasy v Pekingu i Washingtonu opatrně snažily obnovit dialog mezi oběma zeměmi. Tyto snahy jsou aspoň prozatím u ledu,“ píše Gideon Rachman v komentáři Financial Times.