Nejnovější zprávy z témat: Čína, Lidská práva, Sin-ťiang, Technologie

Je načase přestat podřizovat mezinárodní spravedlnost autoritářským režimům a na spravedlnost se dívat optikou norimberských procesů, říká ukrajinská obhájkyně lidských práv Olexandra Matvijčuk. Co se musí stát, aby k tomu došlo?
Rusko upozornilo Čínu, že jí 1. října přestane dodávat elektřinu, pokud nepřistoupí na zvýšená cla. Představitelka ruského holdingu Inter RAO Panina potvrdila, že pokud Číňané neodpoví do zítřka, dodávky budou zastaveny. Čína je největším zákazníkem Inter RAO, ročně odebere kolem pěti milionů megawatthodin. (Kommersant)
Turecký nejvyšší odvolací soud potvrdil doživotní trest vězení pro tureckého podnikatele a aktivistu Osmana Kavalu, který byl loni odsouzen za pokus svrhnout vládu, protože financoval demonstrace z roku 2013.
Čína investuje miliardy dolarů ročně do celosvětové dezinformační kampaně, uvádí v novém hodnocení americké ministerstvo zahraničí. (Wall Street Journal)

Nemálo českých političek si nejen na sociálních sítích vyslechne hrubé nadávky, předsudky, útoky na vzhled či výhrůžky násilím. Naposledy si sexistické urážky a vulgarismy vyslechla pirátka Zuzana Klusová, která se umístila na stranické eurokandidátce. Co proti takovému chování můžeme dělat?
O tom, jak se od začátku velké invaze změnilo dokumentování válečných zločinů na Ukrajině a v čem mohou ukrajinskou společnost inspirovat disidenti ze sovětské éry, mluví v rozhovoru s Deníkem N ukrajinská obhájkyně lidských práv Olexandra Matvijčuk.