Ve Vídni pokračují rozhovory o podmínkách oživení jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnosti z roku 2015, od níž před třemi lety odstoupily Spojené státy. Podrobnější plán by chtěli mít do poloviny května.
Zástupci signatářských zemí dnes dali najevo záměr jednání urychlit, píše agentura Reuters.
Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán – JCPOA, jejímž cílem je zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Teheránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Americký prezident Donald Trump od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán následně začal části dohody porušovat. Současný šéf Bílého domu Joe Biden dal najevo, že se USA k jaderné dohodě opět připojí, ovšem za předpokladu, že ji Írán začne znovu plně dodržovat
Ke třetímu kolu jednání ve Vídni se nyní sešli zástupci Íránu, Británie, Francie, Německa, Ruska a Číny. Hlavní neshody se přitom týkají toho, jaké sankce budou Spojené státy muset zrušit a jaké kroky bude muset učinit Írán, aby se vrátil k plnění dohody. Důraz je přitom kladen také na načasování. Cílem je vypracovat plán, který bude vyhovovat oběma stranám. Írán přímá jednání s Američany odmítl. Zástupci pěti dalších mocností a EU, která jednání koordinuje, ale mohou za americkou delegací docházet. (ČTK)