Rusko může Česku v dubnu dodat 300 tisíc vakcín Sputnik V, pokud bude schválen pro použití v nouzovém režimu. Oznámil to Ruský fond přímých investic, který za očkovací látkou stojí. Přitom má problémy plnit závazky dodávek do jiných zemí.
Na slíbené dávky čekají například země v Jižní Americe. Sputnik V momentálně schvaluje Evropská léková egentura. Některé evropské země jako třeba Maďarsko s látkou přesto očkují. Budapešť jí udělila výjimku. Pro použití Sputniku se v minulosti vyjádřil už prezident Miloš Zeman. Proti je naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Zpráva přichází mimo jiné v době, kdy premiér Andrej Babiš po porážce s EU o přerozdělení vakcín prohlásil, že nás svým rozhodnutím unie nutí Sputnik V koupit. To krátce na to reflektovala ruská média jako agentura TASS.
O látce je ale momentálně známo poměrně málo. První studie naznačují, že je účinná. Evropské úřady ji nicméně ještě neprozkoumaly a nemohou garantovat její bezpečnost. Evropská léková agentura začala se schvalováním vakcíny Sputnik V na začátku března. Rusko a Čína také podle bezpečnostní komunity zneužívá vakcínovou diplomacii ke zvýšení vlivu v zahraničí. (Radiožurnál)