Šéf čínské diplomacie Wang I chce vzájemný respekt v komunikaci s USA, od nichž očekává i konec restrikcí. Změny volebního systému v Hongkongu vysvětlil jako nutné kvůli stabilitě.
Čínský ministr zahraničí podle médií zjevně reagoval na vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena z minulého týdne ke vztahům s Pekingem. Šéf Bílého domu označil „rostoucí soupeření s Čínou“ za klíčovou výzvu, které Spojené státy čelí.
Wang dnes podle agentury Reuters řekl, že rozdíly mezi Čínou a USA je potřeba zvládat opatrně. Obě strany se podle něj musejí zasazovat o „zdravou konkurenci“, nikoli na sebe vzájemně ukazovat prstem, z čehož nemá prospěch ani jedna z nich.
Obě velmoci jsou ve sporu kvůli vlivu v indicko-pacifickém regionu, kvůli ekonomickým praktikám Pekingu, kvůli postupu čínské vlády v Hongkongu a vůči Tchaj-wanu a také například kvůli porušování lidských práv v západočínské provincii Sin-ťiang.
Wang na tiskové konferenci mimo jiné také hájil změny volebního systému v Hongkongu, které by měl čínský parlament schválit na závěr nynějšího zasedání. Plánovaný krok posílí nadvládu pevninské Číny nad Hongkongem a dál omezí demokracii na tomto poloautonomním čínském území. Změny volebního systému, které ministr označil za vylepšení, jsou tam podle něj nutné „v zájmu dlouhodobé stability“.
Pokud jde o Sin-ťiang, Wang se ohradil proti obviňování, že jsou tam porušována lidská práva ujgurské národnostní menšiny. Podle něj se západní politici rozhodli věřit lžím a ujistil, že Čína uvítá, když se do této provincie přijede podívat víc lidí.
Ke vztahu Číny k Evropské unii ministr řekl, že v ní Peking nevidí „systémového rivala“. Čína je podle něj připravena rozvíjet s unií vzájemně výhodné partnerství. „Čínu a Evropu spojuje široký okruh společných zájmů. Vzájemně výhodná spolupráce byla a zůstane hlavní myšlenkou dvoustranných vztahů. Nejsme systémoví rivalové,“ citovala Wanga agentura TASS. (ČTK)