Prezident Zeman na popud Babiše požádal Čínu o dodávku vakcíny Sinopharm. Peking mu podle Hradu vyhoví. Na Twitteru o tom informoval hradní mluvčí Ovčáček.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes ve Sněmovně uvedl, že není důvod shánět vakcíny neregistrované v EU, protože pojišťovny by jejich aplikaci nemohly proplácet. Doplnil, že Rusko by mohlo požádat Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) o schválení své vakcíny Sputnik V tento týden. Jestliže ruská vakcína souhlas získá, ministr bude její použití podporovat tak jako u dosud schválených vakcín.
EMA zatím schválila pro použití ve státech EU tři vakcíny proti covidu-19, a to od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Jedná také s dalšími desítkami výrobců. Pokud by některý členský stát chtěl nasadit vakcínu neschválenou EMA, může v nouzovém režimu provizorně schválit užití přípravků sám. Na rozdíl od registrace u EMA však poté nenese za případné problémy s vakcínou odpovědnost výrobce, ale stát.
Použití Sinopharmu i Sputniku V samo schválilo například Maďarsko. Také Slovensko získalo Sputnik V, první zásilka dorazila do země v pondělí. Okolnosti nákupu vakcíny vyvolaly krizi ve slovenské vládní koalici.
Odborný časopis Lancet na začátku února zveřejnil studii, podle níž účinnost ruské vakcíny Sputnik V ve třetí a poslední fázi klinických testů dosáhla 91,6 procenta. Vědci v minulosti kritizovali malou transparentnost vývoje a testování této ruské očkovací látky, nedávno zveřejněná studie to podle agentury Reuters částečně napravila. (ČTK)