Do uprchlického tábora Kara Tepe/Moria 2.0 na řeckém ostrově Lesbos dorazil kamion s českou pomocí. Náklad v hodnotě dva miliony korun nezaslala ani česká vláda, ani žádná humanitární organizace; akce vznikla díky nápadu české lékařky Hany Pospíšilové a příspěvkům českých občanů.
Především stany, plachty, teplé deky a gumáky, které přivezl český kamión na ostrov Lesbos, budou ihned rozdány uprchlíkům v táboře Moria. Zdroj: Stavros Mirogiannis
Dobrovolníci v čele s Lenkou Honnerovou a členové iniciativy Vlna solidarity s logistickou i finanční pomocí podnikatele Kvida Štepánka shromáždili např. 14 velkokapacitních zateplených stanů, 900 párů holínek, 370 spacích pytlů, 700 pláštěnek, 500 deštníků, 1800 šál i 300 dezinfekčních gelů na ruce.
Řidič Lukáš Resler vyjel z ČR minulý čtvrtek, urazil dva tisíce kilometrů a dnes dojel s kamionem firmy Isolit-Bravo na místo určení. Pomoc převzal bývalý ředitel tábora Kara Tepe Stavros Mirogiannis, který ji začal rozdělovat mezi nejpotřebnější.
„Je smutné, že 100 000 eur, které daroval český stát migrantům a uprchlíkům po požáru Morie, zatím nikomu nepomohlo. Ale je skvělé, že jsme společnost občanů, kteří si nakonec poradí,“ komentovala úspěch občanské sbírky její hlavní iniciátorka doktorka Pospíšilová, která v táborech přímo s dětskými uprchlíky pracuje.
Narážela na to, že vloni na podzim Česká republika sice zareagovala na prosbu řecké vlády o pomoc po požáru v táboře Moria finančním příspěvkem, jenže s využitím peněz se podle ní otálí. „Společně s řeckými partnery i mezinárodními organizacemi nadále jednáme o jejich konkrétním využití,“ odpověděl už koncem listopadu doktorce Pospíšilové na dotaz o osudu 100 tisíc eur velvyslanec Jakub Karfík.
Dnes na dotaz Deníku N situaci ozřejmila ředitelka tiskového odboru ministerstva zahraničí ČR Zuzana Štíchová: „Pomoc byla určena k okamžitému využití, ale vzhledem k tomu, že podobně zareagovala většina evropských zemí, potřebného vybavení už bylo dost. Proto jsme se s Řeckem dohodli, že peníze využijí na vybudování stálých, odpovídajícím způsobem vybavených a udržitelných kapacit pro uprchlíky, konkrétně tábora Mavrovouni, který nahradí provizorní uprchlický tábor Kara Tepe na ostrově Lesbu. Konkrétně budou české peníze určeny na infrastrukturu pro dodávky vody a elektřiny. Chceme, aby peníze byly využity transparentně a efektivně na pomoc potřebným.“
Jenže podle Pospíšilové žijí obyvatelé tábora momentálně v letních stanech, v blátě a zimě – teploty na Lesbu klesají k nule. Proto potřebují okamžitou pomoc, kterou se povedlo i díky solidaritě Čechů nakonec zorganizovat a dnes dopravit na místo.