V americkém Delawaru byl zatčen muž, který se procházel po chodbách Kapitolu s vlajkou Konfederace. Soudce v Pensylvánii zase nařídil vazbu hasiče v důchodu, který podle vyšetřovatelů při nepokojích hodil na policisty hasící přístroj.
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) tento týden v souvislosti s událostmi minulé středy vedl nejméně 160 případů a podle středeční analýzy agentury AP už bylo na základě konkrétních obvinění zatčeno přes 100 lidí. Jak napsala agentura Reuters, většině výtržníků bylo při obnovování pořádku v Kapitolu umožněno odejít a úřady tak musely spustit rozsáhlou operaci s cílem útočníky vystopovat.
Dnes ministerstvo spravedlnosti potvrdilo zatčení Kevina Seefrieda a jeho syna Huntera. Kevin se stal jednou z výraznějších postav celého incidentu, když byl na půdě Kongresu vyfocen s vlajkou Konfederace, která během americké občanské války hájila zachování otroctví. Hunter byl zase zachycen na videu, jak rozbíjí okno budovy Kongresu.
Ve vazbě podle amerických médií skončila také školní psycholožka Christine Priolaová ze státu Ohio, která se při nepokojích dostala až do jednacího sálu amerického Senátu. V Kalifornii zase agenti FBI ve středu zatkli 20letého Huntera Ehmkeho, kterého policisté minulou středu pod tlakem přesily výtržníků propustili.
Zároveň padají další a další obvinění, například v případu Roberta Sanforda zadrženého v Pensylvánii. Podle televize CNN čelí obviněním z nepovoleného vstupu do Kapitolu, rušení veřejného pořádku a napadení strážců zákona či bránění jejich výkonu funkce. Prokuratura uvedla, že Sanford byl natočen, jak na policisty hází předmět, který se jeví jako hasičský přístroj.
„Předmět podle všeho zasáhl do hlavy jednoho policistu, který měl nasazenou helmu. Poté se předmět odrazil a zasáhl do hlavy dalšího policistu, který helmu nasazenou neměl. Předmět se pak odrazil znovu a zasáhl do hlavy třetího policistu, který měl nasazenou helmu“ cituje Reuters z dokumentů předložených soudu. Soudce Henry Perkin rozhodl, že Sanford bude na proces čekat ve vazbě. Nebylo při tom jasné, zda jeho případ souvisí se smrtí policisty Briana Sicknicka.
Obviněn už je také Douglas Austen Jensen ze státu Iowa, který rovněž patřil k výraznějším postavám násilného protestu v Kapitolu. FBI se domnívá, že stoupenec konspirační teorie QAnon byl mezi prvními z davu příznivců prezidenta Donalda Trumpa, co do budovy Kongresu vnikli. Jensen měl při tom přes mikinu natažené tričko s velkým písmenem Q, což je přezdívka anonymního internetového uživatele, který stojí za zrodem QAnon. V jádru této nepodložené spiklenecké teorie je příběh o skryté válce prezidenta Trumpa proti skupině mocných satanistů, kteří zneužívají děti.
Jensen se po nepokojích ve Washingtonu přihlásil na policejní stanici ve městě Des Moines. Podle písemného obvinění se přiznal, že se snažil do Kongresu dostat mezi prvními, protože chtěl, aby jeho tričko bylo na očích a aby Q mohl „dostat uznání“. (ČTK)