Podle výboru amerického Kongresu se vloni objevily důkazy, že Čína páchá proti menšině Ujgurů zločiny proti lidskosti či dokonce genocidu. Výbor vyzval americkou vládu, aby prošetřila dění v autonomní oblasti Sin-ťiang, kde Ujguři žijí.
Čína rozsáhlé porušování práv Ujgurů popírá.
Podle OSN v autonomní oblasti Sin-ťiang je alespoň milion příslušníků menšiny Ujgurů internován v táborech, kde probíhá politická agitace a nucené práce. Podle Číny se v táborech uskutečňuje dobrovolná rekvalifikace.
Zpráva výkonné komise pro Čínu amerického Kongresu (CECC) odkazuje také na zjištění německého badatele Adriana Zenze, podle kterého zacházení s Ujgury v Sin-ťiangu naplňuje některé znaky genocidy. Jedná se například o opatření, která mají zabránit reprodukci perzekuované skupiny. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Podle předsedy CECC za Demokratickou stranu Jima McGoverna je porušování lidských práv ze strany Číny v loňském roce „šokující a bezprecedentní“. Podle něj musí Spojené státy „vést svět při společné a koordinované odezvě na porušování lidských práv ze strany čínské vlády“.
Čínu za zacházení s Ujgury kritizovala i končící administrativa Donalda Trumpa. Bývalý poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O’Brien označil počínání Číny za „něco, co se blíží genocidě“. Kritiku vyjádřil také šéf americké diplomacie Mike Pompeo.
Ve středu americké celní úřady ohlásily, že zavedly zákaz dovozu bavlny a rajčat ze Sin-ťiangu. Obě komodity patří k hlavním vývozním artiklům této čínské oblasti.
Americký ministr zahraničí dnes ohlásil další sankce proti Číně. Jde o sankce proti čínským představitelům, kteří se podílejí na expanzivní politice Číny v Jihočínském moři. USA také zakázaly obchodovat s jednou státní čínskou ropnou společností. „Spojené státy podporují státy v jihovýchodní Asii, jež se snaží bránit svá suverénní práva a zájmy v souladu s mezinárodním právem,“ uvedl Pompeo. (ČTK)