Indický stát Ásám uzavře všechny muslimské náboženské školy, které působí na jeho území. Místní parlament dnes schválil zákon, který tento krok umožňuje. Podle vládních politiků z Indické lidové strany (BJP) vyučování v náboženských školách nedosahuje požadované kvality a je málo zaměřené na praxi.
Opozice považuje zákon za útok na muslimy.
„V muslimské menšině potřebujeme více doktorů, policistů, úředníků a učitelů spíše než imámů pro mešity,“ uvedl při rozpravě v parlamentu ministr školství Himanta Bisva Sarma. Ten je považován za vycházející hvězdu Indické lidové strany premiéra Náréndry Módího, která má blízko k ideologii hinduistického nacionalismu.
Podle ministra školství bude provoz zhruba 700 náboženských škol, takzvaných madras, zastaven v dubnu. Vláda je chce přeměnit na běžná zařízení, jejichž vyučování bude mít více světskou náplň.
„Záměrem zákona je vyhnat muslimy,“ uvedl jeden z poslanců opoziční strany Indický národní kongres. Podle opozice je zákon součástí nepřátelského přístupu vlády k muslimské menšině.
Vláda státu Ásám také oznámila úmysl zavést zákaz změny náboženství kvůli sňatku. Obdobný zákon zavedl na začátku prosince nejlidnatější indický stát Uttarpradéš, kde taktéž vládne BJP. Zákon sice platí pro všechny náboženské konverze, zákonodárci však neskrývali úmysl bojovat proti tzv. „džihádu lásky“, neboli situacím, kdy žena hinduistického vyznání při sňatku s muslimským mužem přejde na jeho víru. Podle agentury Reuters bylo na základě tohoto zákona zadrženo v Uttarpradéši zhruba 30 muslimů.
Muslimové jsou největší náboženskou menšinou v převážně hinduistické Indii a představují zhruba 13 procent její populace, která čítá 1,35 miliardy lidí. Odhaduje se, že hinduismus vyznává zhruba 80 procent Indů.
Napětí mezi muslimy a hinduisty panuje také v sousedním Pákistánu. Ve městě Karak na severozápadě země dnes několikatisícový dav poničil a zapálil hinduistický chrám. Podle světových agentur byli lidé k útoku podníceni kázáním muslimských duchovních. Útok na twitteru odsoudil pákistánský ministr pro lidská práva.
Organizace Amnesty International letos kritizovala pákistánskou vládu za to, že dostatečně nechrání práva hinduistické menšiny, která tvoří zhruba dvě procenta pákistánského obyvatelstva. Přes 90 procent obyvatel Pákistánu, kterých je 212 milionů, se hlásí k islámu. (ČTK)