V neděli 20. září, kdy do řeky Bečvy unikla látka a bylo otráveno 40 tun ryb, se stala v nedaleké chemičce Deza z koncernu Agrofert havárie, informoval Deník Referendum. Podle společnosti šlo o „provozní událost“, která nemohla být příčinou otravy ryb v řece.
Více než dva měsíce od ekologické katastrofy na Bečvě stále není známý viník. Kriminalisté stále případ vyšetřují a shromažďují důkazy, nyní se čeká na znalecké posudky, které mají být hotové před Vánoci.
Podezření místních směruje také k chemičce Deza. Deník Referendum popsal, že v podniku došlo 20. září nad ránem k nehodě části chemičky, kde se vyrábí fenol – konkrétně v takzvané kaustifikační jednotce, která vytváří louh. Podle deníku se toho dne směs přehřála a nezafungoval alarm, tudíž část takzvané „sody“ unikla a zaměstnanci ji spláchli do dešťové kanalizace.
„Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě,“ reagoval na dotazy Deníku N mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
„V důsledku pochybení našeho zaměstnance došlo k přetečení směsi sody a vápenného hydrátu z provozního reaktoru z důvodu překročení teploty směsi v reaktoru,“ potvrdil Hanzelka. Popřel ale, že by šlo o toxické látky. „Podle bezpečnostních listů obou uvedených složek ani jedna z těchto látek není toxická,“ tvrdí mluvčí. Podle něj skončila převážná část vyvřelé směsi v záchytných valech, odkud se přečerpala do chemické čistírny odpadních vod.
Událost podle něj firma zaprotokolovala. „Vzhledem k tomu, že nešlo o havárii, ale o provozní událost, podle předpisů nemusela být hlášena úřadům,“ dodal mluvčí Hanzelka.
„Tato provozní událost byla nahlášena mistrovi vodního hospodářství, který mimo jiné provedl kontrolu kvality dešťových vod. Z provedených analýz vyplynulo, že nedošlo k žádnému nadlimitnímu překročení jakéhokoli sledovaného parametru,“ uvedl mluvčí Agrofertu.
Firma trvá na tom, že nemohla být viníkem otravy ryb 20. září. „Jsme si stoprocentně jistí, že tato provozní událost v našem podniku nebyla a ani nemohla být příčinou otravy ryb. Do řeky Bečvy se v souvislosti s touto událostí nemohly dostat žádné dešťové ani odpadní vody, které by byly kontaminovány jakoukoli toxickou látkou,“ tvrdí.