Profesorka a sinoložka Olga Lomová rezignovala na členství v Radě Česko-čínského centra Univerzity Karlovy. „Situace s firmou Home Credit mi připomněla, že rezignovat jsem chtěla už dávno,“ řekla Deníku N.
„Samozřejmě to nyní z mé strany vypadá oportunisticky, ale nedá se nic dělat. Odkládala jsem to,“ dodala.
„Nemám nic proti akademické výměně s Čínskou lidovou republikou, nedomnívám se, že se s Číňany nemáme bavit. Ze začátku to vypadalo jako takový brainstorming,“ říká Lomová a vyjmenovává, že v rámci centra přijížděly delegace, uvažovalo se o regulérní studentské výměně.
„Snažila jsem se od začátku vysvětlovat, že to není tak jednoduché a nemá se přijímat každá delegace, protože si dělají vlastní politiku. A nelíbily se mi konference, které zahajoval pan čínský velvyslanec, respektive zpočátku velvyslankyně,“ říká.
Letos v září pak byla konference na téma digitální budoucnosti, což byla podle Lomové poslední kapka. „Týkala se tedy přesně toho, před čím varoval NÚKIB a naše vláda. Nelíbilo se mi, že na Karlově univerzitě se v této situaci koná konference, která nejen že toto téma nastoluje s čínskými partnery, ale ještě ji zahajuje právě čínský velvyslanec,“ dodala Lomová.
Mluvčí Univerzity potvrdil, že rektor Tomáš Zima rezignaci Lomové přijal. „Pro tuto chvíli mohu sdělit, že pan rektor UK Tomáš Zima vzal rezignaci prof. Lomové na vědomí a vyjádří se k ní v případné debatě na Akademickém senátu UK,“ napsal Deníku N mluvčí UK.
Na členství v Radě rezignovala v situaci, kdy Akademický senát Univerzity Karlovy bude v pátek řešit rektorem uzavřenou smlouvu o partnerství se společností Home Credit ze skupiny PPF Group. Po kritice části akademické obce ji firma nakonec vypověděla.