Nejnovější zprávy z témat: Zdravotnictví
„Přicházíme o čas a spoustu životů lidí, kteří si kvůli nedostupné péči sáhnou na život,“ varuje členka Národní rady pro duševní zdraví Hájek Salomonová před zastavením reformy psychiatrie. „Tuhle situaci nespasí, že tady budeme mít o pár psychiatrů víc. Tohle je problém, který musí být řešen multioborově.“

Zástupci zdravotníků a vlády se sešli k podpisu dohody, která má ukončit prosincový protest lékařů, kteří podali výpověď z přesčasové práce. „Vyřešili jsme situaci pro tuto chvíli, ale nemůžeme říci, že bychom vyřešili všechny problémy. Je potřeba zajistit, abychom i v budoucnu mohli poskytovat kvalitní péči. Abychom zajistili udržitelné financování,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Nechtěli jsme vypadat hamižně, lékaři nedostali peníze na úkor ostatních, hodnotí protest jeho mluvčí Monika Hilšerová. „My jsme věděli, že omezení přesčasů nepůjde udělat ze dne na den. Přes noc nezískáte více lékařů,“ říká v rozhovoru.
„Rozsudek ESLP nezbývá než respektovat,“ reagoval mluvčí olomoucké nemocnice Adam Fritscher na verdikt Evropského soudu pro lidská práva. Ten rozhodoval o případu, kdy při zásahu policie na psychiatrii zemřel pacient, a upozorňoval například na nedostatečnou koordinaci mezi zdravotnickým personálem a policií.
Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem. Podle rozsudku soudu totiž kontrolující osoba mohla získat citlivé osobní údaje o zdravotním stavu dotyčného.
Při zásahu na psychiatrii zemřel pacient. Soud ve Štrasburku rozhodl, že při něm pochybili jednotlivci i systém. Popisujeme, k čemu došlo a co musí Česko napravit, aby už se podobné případy neopakovaly.