Nejnovější zprávy z témat: Energie, Evropská unie, Jižní Evropa, Klimatická krize
Belgický odvolací soud nařídil federální vládě a regionálním správám plnit přísnější emisní limity, než plní dosud. Belgická justice tak vyhověla desítkám tisíc lidí, kteří se podepsali pod žalobu proti nedostatečnému omezování emisí skleníkových plynů.
Polostátní energetická skupina ČEZ dokončila prodej svého padesátiprocentního podílu v turecké společnosti Akcez Enerji tureckému investorovi Torunlar Group. Transakci už schválil tamní antimonopolní úřad i energetický regulátor.
Část lidoveckých poslanců podpořila pozměňovací návrh hnutí ANO, podle nějž bude stát podporovat bioplynové stanice. Podle STAN se tak bude ve velkém spalovat „vysoce erozní“ kukuřice, což prý poškodí krajinu. Hlasování lidovců považují Starostové za porušení koaliční dohody.
Prezidenti Litvy, Lotyšska a Polska se odmítli fotit společně s běloruským vůdcem Lukašenkem. „Říká se tomu rodinné foto. Lukašenko nepatří do té rodiny, do které chceme patřit my,“ vysvětlil, proč nechce být na společné fotografii účastníků Konference OSN o změně klimatu v Dubaji prezident Litvy Nausėda. (The Insider)
Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí Evropské unie se shodli na normě, která upravuje nová pravidla „kybernetické odolnosti“. Ta by měla zajistit lepší zabezpečení chytrých zařízení nebo softwaru před jejich uvedením na trh.
Vláda do půlky prosince představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny na energeticky náročné společnosti. Vyplynulo to z výsledku dnešního vládního jednání s firemními svazy. (MPO)