První skupina uprchlíků z Náhorního Karabachu dnes dorazila do Arménie, informuje agentura AFP. Skupina několika desítek lidí – včetně žen, dětí a seniorů – přišla do přijímacího střediska, které připravila arménská vláda v obci Kornidzor.
Útok ázerbájdžánské armády na Karabach. Fotografie ze zastoupení Karabachu v USA, kterou ale nebylo možné ověřit. Foto: Office of Artsakh in the USA
Ta se nachází u hranic s Ázerbájdžánem, nedaleko Lačinského koridoru, jenž je jedinou pozemní spojnicí mezi Arménií a Karabachem, přičemž Baku ho řadu měsíců blokovalo.
Agentura Reuters informuje o příjezdu několika plně naložených automobilů s civilisty. Arménská platforma CivilNet zveřejnila fotografie a video, které podle ní zachycuje etnické Armény z Náhorního Karabachu po příchodu do Arménie.
Poradce prezidenta mezinárodně neuznané karabašské republiky David Babajan dnes Reuters řekl, že obyvatelé Karabachu nechtějí být součástí Ázerbájdžánu, obávají se etnických čistek a odejdou do Arménie. Zároveň si nebyl jist, kdy se na 120 000 obyvatel regionu vydá na cestu přes Lačinský koridor. Dříve uvedl, že region je fakticky v obležení.
Arménský premiér Nikol Pašinjan prohlásil, že narůstá pravděpodobnost odchodu etnických Arménů z regionu a jeho země je připravena je přijmout. Pokud se Lačinským koridorem vydá do Arménie 120 000 lidí, mohla by malá jihokavkazská země čelit humanitární i politické krizi, poznamenal v této souvislosti Reuters.
Úřady Náhorního Karabachu mezitím informovaly, že rodiny, které se kvůli nedávným bojům ocitly bez domova, doprovodí do Arménie ruští vojáci, kteří v regionu působí v roli mírových sil.
Arméni žijící v Náhorním Karabachu mají jen velmi omezený přístup k jídlu, elektřině či palivu
Baku tvrdí, že má v úmyslu garantovat práva obyvatel Karabachu a integrovat region, a opakovaně popřelo, že by mělo v úmyslu místním ublížit. Ázerbájdžán, který je převážně muslimský, rovněž prohlásil, že Arméni, kteří jsou zejména křesťané, mohou odejít, pokud chtějí.
Arméni, kteří žijí v Náhorním Karabachu, už dříve Reuters popsali, že mají jen velmi omezený přístup k jídlu, elektřině či palivu. Uvádějí, že fakticky žijí v obležení. Ázerbájdžán totiž mnoho měsíců blokoval či omezoval provoz Lačinského koridoru. V sobotu do Náhorního Karabachu přijel první konvoj Červeného kříže s humanitární pomocí od začátku ázerbájdžánského útoku, uvedla AFP.
Ázerbájdžán v úterý zahájil v Náhorním Karabachu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu. Ve středu bylo dojednáno příměří poté, co ázerbájdžánské jednotky prolomily arménské obranné pozice a karabašské úřady de facto kapitulovaly.
Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale žijí v něm převážně etničtí Arméni. Enklávu za podpory Jerevanu i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů svedených s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s enklávou i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem, které tam má od té doby asi 2000 vojáků v roli mírových sil. (ČTK)