Nejnovější zprávy z témat: Migrace a uprchlíci, Pozitivní zprávy
Německo prodlužuje hraniční kontroly s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem do 15. prosince. Dnes to na vládní tiskové konferenci v Berlíně řekl mluvčí spolkového ministerstva vnitra Maximilian Kall.
Polsko prodloužilo dočasné kontroly na hranici se Slovenskem o dalších 30 dní, do 2. ledna. Učinilo tak s odkazem na nárůst nelegální migrace. (ČTK)
Finsko změnilo vztahy s Ruskem. Poslední kapkou byl přísun afrických a asijských migrantů na hraniční přechody. Do loňské nové ruské invaze na Ukrajinu neutrální země po vstupu do NATO staví plot, zavřela hranici a mluví o nebezpečí ruské hybridní války.
Ukrajinští uprchlíci si nejspíš v Česku budou moci o rok prodloužit dočasnou ochranu, tedy do března 2025. V novele „lex Ukrajina“ to dnes schválila Sněmovna. Pro hlasovali vládní poslanci společně s opozičním hnutí ANO, SPD bylo proti.
Obnovené kontroly jsou největším krátkodobým problémem česko-německého pohraničí, shodli se ministři pro Evropu z Česka, Německa a Saska.
Rozhodnutí Finska uzavřít hraniční přechody s Ruskem už o čtvrtinu zvýšilo provoz na estonsko-ruské hranici. Podle estonské veřejnoprávní stanice ERR to dnes uvedla Eve Kalmusová z pohraniční stráže. Helsinky před pár dny oznámily, že na dva týdny uzavřou celou hranici s Ruskem ve snaze zastavit příliv migrantů z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí.