Konzervativní unie CDU/CSU vyzvala k obnovení stálých kontrol na celé německé hranici, nejen na pomezí s Českou republikou a Polskem. Poslanec CDU Philipp Amthor k tomu řekl, že obnovení kontrol je jen jedním z potřebných opatřením ke zvládnutí migrační krize, nezbytný je také společný postup Evropské unie.
S ostrým projevem vystoupila populistická až krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která kritizovala nejen postup vlády, ale také opoziční unii.
Amthor se postavil za představitele Saska a Braniborska, kteří společně vyzvali spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeser k zavedení stálých kontrol s Českem a Polskem. „Mají pravdu,“ řekl. „Ale my potřebujeme plošné kontroly na všech německých hranicích,“ prohlásil. Stálé kontroly provádí Německo jen na pomezí s Rakouskem, tato ostraha však není plošná, ale pouze na vybraných přechodech.
Sociální demokratku (SPD) Faeser, která obnovení stálých kontrol odmítá, podpořil poslanec Marcel Emmerich z vládních Zelených. „Stacionární kontroly nefungují. Od rakouské hranice dnes policie nevrací takřka žádné migranty,“ řekl.
Vláda v čele s SPD podle Amthora jde proti současnému evropskému trendu. Zmínil, že i sami sociální demokraté v Dánsku zostřili migrační politiku. „Jsme na hranici možností Německa,“ řekl Amthor s tím, že letošních 200 000 azylových žádostí představuje strop. Podle některých odhadů, které unie CDU/CSU zmiňuje, by letos mohlo do Německa přijít až 400 000 žadatelů o azyl.
AfD, která si dnešní debatu vyžádala, obvinila Faeser, že migranty do Německa láká.“Faeser vysílá špatné signály. Místo deportací nabízí získat občanství v turbo režimu, jakmile se nějaký Afghánec naučí přečíst tři písmena: S, P a D,“ řekl Gottfried Curio o zkratce sociální demokracie. Narážel tak na návrh reformy zákona o státním občanství, kdy místo současných osmi let pobytu bude možné o německý pas požádat po pěti letech a v případě obzvláště dobré integrace již po třech letech.
„Je třeba zastavit všechny programy, ve kterých Německo samo vystupuje jako převaděč. Žádné sjednocování rodin pro nelegální migranty,“ řekl Curio. Chce také, aby migranty zastavovaly již státy jako Tunisko a Turecko, přes které běženci do EU proudí. „Jakmile se tyto země stanou slepou uličkou, proud karavan okamžitě vyschne,“ uvedl.
Evropská solidarita a přerozdělování jsou podle Curia zbytečné. „Potřebujeme rozhodnost, protože střední Afrika je na útěku,“ řekl s tím, že migranti chtějí hlavně do Německa. Curio kritizoval také unii CDU/CSU, která podle něj nechce nelegální migraci, ale jen ji omezit na ročním stropu 200 000 lidí.
Curiův projev označila předsedkyně schůze za nestydaté urážení traumatizovaných lidí a pohrozila mu, že za své výrazy může nést následky. Curiova slova odsoudili i další poslanci. „Myslím, že se všichni shodneme na tom, že AfD zneužívá migrační krizi, žádné řešení nenabízí a týden co týden tady opakuje stejné projevy. Cílem AfD je destabilizovat naši demokracii,“ řekl Amthor.
Podobně se vyjádřil i Dirk Wiese z SPD. „Ano, situace je složitá. Německo přijalo milion válečných uprchlíků z Ukrajiny a k tomu tady máme dalších 200 000 lidí z dalších zemí,“ řekl. „AfD však nemá žádné řešení, naopak se raduje z problémů, ze kterých má sama prospěch,“ uvedl. Poznamenal, že ruský prezident Vladimir Putin, který má v řadách AfD podporu, sám migrační krizi vyvolává. „Putin migranty používá jako zbraň proti EU, kterou se tak snaží destabilizovat,“ dodal. (ČTK)