Běloruský vůdce Lukašenko přiletěl za ruským prezidentem Putinem do Soči, mimo jiné aby ho požádal o zapojení do spolupráce se Severní Koreou. Projevil živý zájem o nedávnou schůzku mezi Putinem a severokorejským vůdcem Kim Čongunem a nabídl v budoucnu pracovat „ve třech“.
Lukašenko na schůzce s Putinem. Foto: Kreml
„Bedlivě pozoruji vaše poslední těžké pracovní dny a bylo příjemné vidět vás s Kim Čongunem na kosmodromu Vostočnyj,“ řekl Lukašenko Putinovi. „Však jsem tam s vámi také byl…“ dodal. „Myslím, že bychom mohli přemýšlet o spolupráci ve třech. Vím, že Korea má o vás obrovský zájem. Ale myslím, že pro Bělorusko se tam kousek práce najde. S ohledem na ty problémy, které existují…“
Podle všeho měl Lukašenko na mysli problémy s izolací všech tří zemí a potřebu zbrojení vzhledem k vyostření konfliktu se Západem.
Narážky na sankce
Běloruský vůdce přiznal, že se v posledních měsících ekonomická situace v jeho zemi zhoršila: „Ano, trochu je náš život chudší. Ale jen trošičku. A myslím, že příští rok bude pro nás dobrý a my se dostaneme na úroveň, která byla před sankcemi.“
I Putin se dotkl problému sankcí, ale na rozdíl od Bělorusů Rusové jimi podle něj nestrádají. „U nás je vše v pořádku. Stabilní, nadějné.“ Zmínil se o své nedávné návštěvě dvou velkých staveb energetických objektů. Evropské společnosti po zavedení sankcí odmítly dodávat Rusku různá zařízení, technologie a komponenty. „Absolutně všechno jsme nahradili,“ prohlásil Putin. „Obrovské podniky, stavby světového významu, budou do provozu uvedeny v nejbližší době.“
Podle Putina evropští dodavatelé přiznávají, že byli donuceni přerušit s Ruskem spolupráci a nyní mají velké ztráty, musejí propouštět zaměstnance. „A my vše obnovujeme,“ řekl spokojeně. „Výhra je v tomto případě očividná,“ prohlásil v rozporu s tvrzením řady ruských nezávislých ekonomů, kteří upozorňují především na velké problémy ruského průmyslu v oblasti vysokých technologií.
Putinovy nejasné výroky
Ruský prezident hovořil také o sankcích, které výrazně omezují obchodování se Severní Koreou, jejíž vůdce Kim Čongun se tento týden setkal s ruským prezidentem a nyní cestuje po Rusku. Rusko a Severní Korea se měly dohodnout mimo jiné na vojenské spolupráci, která je zakázána sankcemi OSN. Nyní ale Putin tvrdí: „Rusko nehodlá nic porušovat, ale bude rozvíjet spolupráci s Korejskou lidově demokratickou republikou v rámci mezinárodního práva“. Nevysvětlil už ale, jak to chce udělat.
Podobně nejasný je i jeho výrok o uzavření míru s Ukrajinou: „Rusko nikdy neodmítalo rozhovory o Ukrajině. Pokud druhá strana chce – ať nám o tom řekne.“ Koho myslí „druhou stranou“, ovšem není zřejmé. Navíc Rusko odmítá jednat o územích, která okupuje, a označuje je za součást Ruské federace.
„Nikoho nijak neohrožujeme. To je hloupost. Severní Korea je náš soused,“ snažil se rozptýlit obavy z vojenské spolupráce s diktátorským režimem Putin. Naopak obvinil Západ, že posílá na ukrajinské „pole boje“ své instruktory. Údajně v minulých dnech ruská armáda „opět někoho z nich“ na Ukrajině zajala.
Ukázat dobrou náladu
Putin se také pochlubil zájmem občanů o službu v armádě. Podle něj přes 300 tisíc Rusů podepsalo v tomto roce kontrakt s ruskými ozbrojenými silami.
Lukašenko se zaměřil v obvinění z „agresivity“ hlavně na Polsko. „V Polsku už jsou u hranic připraveny vojenské jednotky, a vy jste o tom už také mluvil,“ připomněl prezidentovi Ruska, „které jsou připraveny vstoupit na Ukrajinu.“
Oba vůdci demonstrovali dobrou náladu, především Putin se nezdržel svých oblíbených bonmotů. Vrátil se ke slovům amerického ministra zahraničí Blinkena, který nedávno na otázku o šancích na rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou odpověděl, že na tango musíte být dva. Nyní Putin jeho slova komentoval: „Hlavně aby Ukrajina nezapomněla svůj hopak (ukrajinský lidový tanec, pozn. red.). Jinak bude tancovat na cizí muziku.“