Nejnovější zprávy z témat: Historie, Jižní Asie, Klimatická krize, Příroda, Rakousko
Belgický odvolací soud nařídil federální vládě a regionálním správám plnit přísnější emisní limity, než plní dosud. Belgická justice tak vyhověla desítkám tisíc lidí, kteří se podepsali pod žalobu proti nedostatečnému omezování emisí skleníkových plynů.
Prezidenti Litvy, Lotyšska a Polska se odmítli fotit společně s běloruským vůdcem Lukašenkem. „Říká se tomu rodinné foto. Lukašenko nepatří do té rodiny, do které chceme patřit my,“ vysvětlil, proč nechce být na společné fotografii účastníků Konference OSN o změně klimatu v Dubaji prezident Litvy Nausėda. (The Insider)
Íránští delegáti opustili summit o klimatu COP28 na protest proti přítomnosti zástupců Izraele. Jejich krok přišel jen pár hodin poté, co izraelská armáda obnovila bojové operace v Pásmu Gazy. (Times of Israel)
Letošní úroda chmele byla lehce nadprůměrná. Pěstitelé sklidili 6997 tun. Loni byla nejhorší sklizeň desetiletí, oproti letošku byla o 2545 tun menší. Průměrný výnos byl letos 1,44 tuny z hektaru. Úrodu pozitivně ovlivnily srážky, pěstitelům však rostly náklady. (České noviny)
Britský král Karel III. na konferenci COP28 v Dubaji řekl, že se modlí, aby byl summit stejně klíčový jako COP v Paříži. Vyzval ke spolupráci a k obnovení harmonie a rovnováhy v přírodě.
Prezident Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zajd Nahaján vyzval na úvod jednání na klimatické konferenci COP28 v Dubaji k aktivitě, ohlásil zřízení nového fondu s 30 miliardami dolarů. (ČTK)