Nejnovější zprávy z témat: Historie
Nový román Maggie O’Farrell předkládá temný osud šestnáctileté vězenkyně v nejhonosnějším paláci italské Florencie. Portrét novomanželky je stejně poutavým čtením jako loni příběh Shakespearova syna Hamneta od stejné autorky.
V prostorách památníku Mednoje v ruské Tverské oblasti byly umístěny busty sovětského diktátora Stalina, bolševika Lenina a organizátora „rudého teroru“ KGB Dzeržinského. V Medném jsou mimo jiné pochováni polští vojáci postřílení Sověty v roce 1940 a další sovětské oběti stalinských represí. (Svoboda)
Restituce umění nakradeného nacisty jsou i skoro 80 let po válce nedořešené, obtížné a s nejasným koncem. Potomci některých sběratelů se o ztracené umění soudí i dekády. Popisujeme jejich šance na spravedlnost a to, co se v poslední době podařilo navrátit.
Do obrany země by se ochotně zapojilo 39 procent občanů, ve srovnání s rokem 2020 je to o 12 procentních bodů méně. Vyplývá to z průzkumu, kterou agentura NMS Market Research připravila k 85. výročí podepsání mnichovské dohody.
Seriál Česká inteligence: Spisovatel, emigrant z donucení a později diplomat Jiří Gruša, sólista, kterého děsil růst nacionalismu doma i v Evropě. Málokdo toho udělal tolik pro narovnání česko-německých vztahů jako on.
Stalin plánoval spojenectví s Hitlerem už od poloviny 30. let, ne až jako východisko z nouze po mnichovské dohodě, jak se nás vždy snažila přesvědčit komunistická propaganda. O dalších okolnostech kolem mnichovské krize v roce 1938 píše historik Igor Lukeš.