Opozice kritizuje souhlas ministra vnitra Víta Rakušana s návrhem migrační reformy Evropské unie. Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury kabinet neměl mandát závazek odsouhlasit, hnutí ANO požádalo o svolání sněmovní schůze.
Poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová kritizuje Rakušana, který podle ní pošlapal český boj proti kvótám na přerozdělování migrantů. Na migrační reformě se unijní země dohodly ve čtvrtek. Návrh poslouží Radě EU k dalšímu rokování o konečné podobě migračních pravidel s Evropským parlamentem.
Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc
Rakušan dohodu považuje za úspěch. „Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím, kterou Česko prostřednictvím programů ministerstva vnitra dlouhodobě realizuje,“ uvedl dnes Rakušan v tiskové zprávě. Na základě vyjednané dohody bude navíc Česko ze systému povinné solidarity dočasně vyjmuto, a to z důvodu velkého množství přijatých uprchlíků před válkou z Ukrajiny, zdůraznil ministr.
Češi podle opozice už solidaritu ukázali
Sněmovní opozice ale jeho pozitivní postoj k dohodě nesdílí. „Před šesti lety jsme odmítli kvóty na přerozdělování migrantů. Stálo to mnoho hodin tvrdého jednání, ale dokázali jsme to. Teď ministr Rakušan ten vítězný boj pošlapal,“ napsala dnes na Twitteru stínová ministryně vnitra z hnutí ANO Mračková Vildumetzová.
Češi podle ní ukázali během války na Ukrajině, jak moc umí být solidární, ale zároveň vždy budou proti tomu, aby jim kdokoliv něco diktoval. „Tím spíš, že nemá logiku, že za Ukrajince nedostaneme ani euro, ale za ilegální migranty, organizované pašeráckou mafií, bychom měli platit,“ dodala poslankyně.
Podle Okamury vláda podporuje přerozdělování migrantů
Podle předsedy SPD vláda zradila české občany a podpořila povinnou solidaritu a přerozdělování imigrantů v EU. „Ministr Vít Rakušan neměl sebemenší mandát tento zásadní a dlouhodobý závazek za Českou republiku v utajení odsouhlasit, tato záležitost nebyla předem projednána v Poslanecké sněmovně ani s parlamentní opozicí,“ uvedl Okamura. Zároveň informoval, že jeho hnutí začíná sbírat podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k této věci a na program její schůze 13. června bude chtít zařadit záležitost k projednání jako mimořádný bod.
Státy Evropské unie se po řadě let marného snažení dohodly na migrační reformě počítající s povinnou solidaritou se zeměmi přetíženými žadateli o azyl, stejně jako s rychlejším vyřizováním neúspěšných žádostí. Po čtvrtečním jednání ministrů vnitra členských zemí to oznámilo švédské předsednictví bloku. Velká většina zemí po celodenním vyjednávání podpořila kompromisní návrh, který Radě EU poslouží k dalšímu rokování o konečné podobě migračních pravidel s Evropským parlamentem. Pro hlasovalo i Česko, proti bylo podle diplomatů pouze Maďarsko a Polsko.
Česko si podle ministra Rakušana spolu s dalšími státy přijímajícími uprchlíky z Ukrajiny vyjednalo výjimku z povinnosti finančně pomáhat přetíženým jihoevropským státům. „Až skončí režim dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky, bude ČR díky této dohodě příjemcem solidárního finančního příspěvku,“ uvedl ministr vnitra na Twitteru. (ČTK)