Nejnovější zprávy z témat: Literatura, Rozhovory

S Putinem bych jednal jako chlap s chlapem, Kaczynski dobře plnil moje pokyny, ale rozhoduje špatně; nebyl jsem jediný, kdo porazil komunismus, ale byl jsem hlavní. To vše – a mnoho dalšího – říká čerstvý osmdesátník Lech Walesa v rozhovoru s Deníkem N.
Od října začíná platit zákon, podle kterého mohou lékaři sloužit ročně až 832 hodin přesčasů. Změna se stala rozbuškou protestů lékařů. Její iniciátor poslanec Vít Kaňkovský přiznává, že to nebyl dobrý nápad.

Alexandr Litviněnko zemřel v Londýně 23. listopadu 2006 po 23 dnech utrpení na otravu poloniem-210. Bývalý agent tajné služby FSB se dostal do konfliktu s Vladimirem Putinem, když se postavil nezákonným rozkazům. Jeho příběhem provází Marina Litviněnko – Alexandrova manželka a zároveň svědek všech událostí.
Román Elizabeth Finchová je pětadvacátou knihou Juliana Barnese, jednoho z nejoceňovanějších současných světových autorů. Stěží lze najít hojněji překládaného současného anglicky píšícího prozaika. Ve spisovatelově bohaté, vyvážené a myšlenkově bohaté tvorbě je nicméně nový titul zatím nejslabší.

„Sexuální násilí ve své motivaci skrývá mnohovrstevnou strukturu fantazií pachatele, které potom můžeme vyčíst z průběhu páchání skutku,“ říká bývalá vyšetřovatelka Jiřina Hofmanová. Vydává knihu Myšlenky zločince v české kotlině.

Nemá smysl přivést do Afghánistánu „bílý“ feminismus, který ženy pojme jako „projekt záchrany“, říká Summia Tora, která pomáhá ženám. „Ženy v Afghánistánu musíme vnímat jako silné osobnosti schopné bojovat za svá práva.“ A v tom jim pomoct, dodává.