Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hovořil s předsedou komise sportovců ČOV Davidem Svobodou. Svoboda vysvětloval své včerejší vystoupení v ČT, jež vzbudilo kritiku veřejnosti i ministerstva obrany.
Moderní pětibojař David Svoboda, když v září 2017 ukončil sportovní kariéru. Foto: Ondřej Deml, ČTK
„David Svoboda vysvětlil, že jeho vystoupení bylo nešťastné – což uvedl i na svých na sociálních sítích,“ odpověděla za předsedu ČOV Jiřího Kejvala mluvčí Barbora Žehanová.
Deníku N také vysvětlila, že vliv na Svobodovu pozici ve funkci předsedy komise sportovců jeho veřejně prezentované postoje patrně mít nebudou. „Komise sportovců volí svého předsedu sama, je to tak dáno jejím statutem,“ upřesnila Žehanová.
Svobodovy výroky v ČT se týkaly účasti ruských a běloruských sportovců na olympiádě, respektive ruské agrese vůči Ukrajině. Svými slovy bagatelizoval rezoluci Valného shromáždění OSN odsuzující válku na Ukrajině, když řekl, že se může jednat o mýlku a že k válce nepanuje celosvětově jednotný postoj.
Kdyby celý svět měl jednotný názor, bylo by podle něj snazší zaujmout nějaké rozhodné stanovisko, takto svůj postoj ale prezentoval jako neutrální s tím, že nechce sportovce diskriminovat na základě politických názorů. „Nikdo by neměl sportovcům bránit soutěžit na základě postojů,“ řekl včera v České televizi.
Olympijský vítěz z roku 2012 také mluvil o olympijské chartě, na jejímž základě podle něj není možné účast sportovců zakazovat. Ke druhému ze základních principů charty („Cílem olympismu je zapojit sport do služby harmonického rozvoje lidstva s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti.“) Svoboda řekl, že je to otázkou výkladu a interpretace.
Několikrát také zopakoval názor, že politika do sportu nepatří, přestože vzápětí sám uznal, že se tak v praxi neděje. Svoboda je navíc zaměstnancem Armádního sportovního centra Dukla, jež spadá pod ministerstvo obrany. To se od výroků trenéra moderního pětiboje hned včera distancovalo.
„Ukrajinští sportovci umírají za svou vlast a nikdy už na olympiádě nebudou moci svou zemi reprezentovat. Je nemorální a ohavné umožnit účast na olympijských hrách sportovcům Ruska a Běloruska. Je to výsměch mrtvým ukrajinským sportovcům a všem obětem barbarského Putinova útoku na Ukrajinu,“ napsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Serveru Seznam Zprávy ministryně dnes naznačila, že zvažuje způsob reakce. „Musím od personalistů dostat nějaké info, jaké máme podle zákona možnosti,“ napsala Černochová.
Svoboda včera argumentoval, že kdyby Mezinárodní olympijský výbor trval na zákazu startu ruských a běloruských sportovců, porušoval by své závazky. Zatímco MOV doporučuje sportovním svazům, aby start sportovců z obou zemí umožnily, ČOV je ostře proti.
„Dokud trvá agrese, ruští a běloruští sportovci nemají na olympijských hrách startovat. I proto jsme iniciovali vznik expertní skupiny, která pro to hledá právní podklady. Podporujeme stávající sankce vůči Rusku a Bělorusku,“ napsala Deníku N Žehanová. S postojem MOV nesouhlasí polský premiér Mateusz Morawiecki ani český prezident Petr Pavel, který včera prohlásil, že jej postoj MOV zklamal.
„Pan Bach (předseda MOV Thomas Bach, pozn. red.) je dlouhodobě znám proruskými názory a jeho doporučení mě vyloženě zklamalo. V dnešní době Rusko a Bělorusko používají sport jako nástroj propagandy a my bychom tomu neměli pomáhat,“ sdělil prezident. Dodal, že mu je líto některých sportovců, ale tím, že slouží jako nástroj režimu, který páchá zlo, budou vystaveni izolaci.
Svoboda byl do ČT pozvaný jako předseda komise sportovců ČOV kvůli výsledkům interního průzkumu mezi 208 sportovci. Hlasování proběhlo anonymně a sportovci, kteří se chtěli vyjádřit, vybírali ze čtyř variant odpovědi.
Téměř polovina (49 %) je ostře proti účasti Rusů a Bělorusů, 31 % se vyslovilo pro účast pod neutrální vlajkou po distancování se od války, 8 % je proti účasti jen těch ruských a běloruských sportovců, kteří schvalují válku, dalších 8 % podporuje jejich účast bez omezení a 4 % se nechtějí vyjadřovat, jak informoval server Sport.cz.
Svoboda interpretoval výsledky jako nejednoznačné, proto chtěl zaujmout neutrální postoj. Z jeho argumentace však bylo patrné, že by Rusům ani Bělorusům v účasti na hrách nebránil.
Včera večer olympionik na svých sociálních sítích televizní vyjádření mírnil s tím, že chtěl prezentovat neutrální stanovisko a že válku neschvaluje. „Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců, a aby politika do sportu co nejméně zasahovala,“ napsal na Instagramu.
https://www.instagram.com/p/CqY15btrO8M/
Uznal „vlastní nemotornost“ v rozhovoru a požádal o odpuštění za „úlet“. Serveru Seznam Zprávy přitom řekl, že byl naveden moderátorkou a nechal se vlákat do pasti. Žádost o rozhovor v Deníku N odmítl s tím, že by nyní potřeboval „čas na srovnání“.