Nejnovější zprávy z témat: Čína
Evropská komise navrhuje sankce proti sedmi v Číně sídlícím firmám, které „pohánějí ruský válečný stroj“. Poté co se ruský premiér Mišustin v Šanghaji dočkal „studené sprchy“, popisujeme, jak právě tato čínská sedmička pomáhá Moskvě obcházet sankční systém.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov čínskému zvláštnímu vyslanci poděkoval za „vyváženou“ pozici Číny. S vyslancem podle agentury TASS probírali možnosti urovnání konfliktu na Ukrajině.
Ministři obchodu Číny a USA Gina Raimondo a Wang Wen-tchao jednali ve Washingtonu o investicích, vývozní politice a obchodních otázkách. Obě strany mluví o „upřímné a podnětné“ výměně názorů. A také o vyjádření obav z omezujících opatření.
Americké ministerstvo zahraničí varovalo před schopností Číny vést kyberútoky na zásadní infrastrukturu: plynovody, ropovody, železnice. Varování přichází po odhalení, že čínští hackeři v USA špehovali vojenské a vládní cíle.
Někteří členové čínského vedení a významní manažeři se odmítli setkat se členy ruské delegace vedené premiérem Mišustinem. Důvodem jsou protizápadní sankce uvalené na většinu ruských úředníků, kteří s Mišustinem přiletěli do Šanghaje. (Vedomosti)
Evropa by měla blíže spolupracovat se Spojenými státy při vytváření společné politiky vůči Číně. V rozhovoru s hongkongským listem South China Morning Post (SCMP) to uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský. EU musí podstatně více spolupracovat s USA než s Čínou, řekl.