Rada ČT vzala na vědomí informace o stavu šetření, které se týkalo bývalého šéfredaktora reportážní publicistiky Marka Wollnera a dramaturgyně pořadu 168 hodin Nory Fridrichové. Funkce se po odchodu Wollnera neobnoví, ale rozdělí.
Dramaturgyně pořadu 168 hodin Nora Fridrichová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Generální ředitel ČT Petr Dvořák na dnešním jednání Rady v Českých Budějovicích pověřil ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala o podrobnosti k oběma případům, které se na dotaz místopředsedy Rady projednávaly již na minulém jednání před dvěma týdny.
„Po odchodu šéfredaktora redakce reportážní publicistiky Marka Wollnera zůstala funkce šéfredaktora neobsazena, řízením redakce byl pověřen šéfproducent jedné ze dvou tvůrčích producentských skupin zpravodajství Jiří Vondráček. Dramaturgickým řízením pořadu Reportéři ČT byla pověřena Aneta Snopová, která do té doby Marka Wollnera v úloze dramaturga pořadu a reportáží příležitostně zastupovala,“ prohlásil Šámal na jednání Rady.
Tímto krokem podle něj došlo k oddělení funkce vedoucího dramaturga pořadu od personálního řízení redakce. „Tato kumulace funkcí v rukách jedné osoby byla identifikovaná jako jedna z příčin problémů, které ve své zprávě popsala interní komise ČT,“ dodal Šámal. Stejné rozdělení zůstává v platnosti u zbývajících dvou pořadů redakce reportážní publicistiky, Černé ovce a Bilance.
Za jejich obsah a editoriální řízení nadále odpovídají vedoucí dramaturgové, zatímco v kompetenci šéfproducenta Vondráčka jsou personální a organizační otázky při zachování jeho práva vstupovat „v nutných případech do redakčních procesů spojených s tvorbou obsahu a schvalování pořadů do vysílání“, jak upřesnil Šámal.
V případě pořadu Reportéři ČT bude podle Šámala nutné vytvořit další pozici dramaturga. „To by mělo přinést zintenzivnění redakční diskuse a posílení kontrolních redakčních mechanismů a umožnit efektivnější organizaci redakční práce a plánování.“ Dodal, že znovuobsazení pozice šéfredaktora reportážní publicistiky a její další fungování v dosavadní struktuře není preferovanou variantou.
Zjištění interní komise ČT směřující k nedostatkům v komunikaci a dramaturgické práci dramaturgyně pořadu 168 hodin Nory Fridrichové dle Šámala rovněž ukazují na nezbytnost posílení redakce pořadu, která je podle něj dlouhodobě vystavena tvůrčímu a výrobnímu tlaku kvůli nutnosti vykonávat část práce během víkendu.
„Změnit tento stav si vyžádá posílení reportérské a dramaturgické složky pořadu,“ dodal Šámal. V případě pořadu 168 hodin podle něj na rozdíl od dřívějšího stavu v redakci Reportérů ČT nedochází ke splývání dramaturgických pravomoci a personálního řízení, které od roku 2021 vykonává šéfproducentka druhé tvůrčí producentské skupiny zpravodajství Andrea Majstrovičová.
Tu Šámal nyní pověřil přípravou materiálu, který by označil slabá místa výrobního a dramaturgického procesu a měl by také stanovit novou strukturu redakce a pracovní postupy tak, aby v budoucnu nedocházelo k nežádoucím situacím. Materiál bude poté předložen generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi.
Na dotaz radního Romana Bradáče k termínům a časové ose provizorního fungování redakcí Šámal odpověděl, že konkrétní datum zatím nemá. Podle ředitele Dvořáka by bylo optimální, kdyby pořady v nové struktuře začaly fungovat od září, nejedná se však o nezbytnou podmínku.
Proti usnesení Rady nikdo z přítomných radních nehlasoval, zdrželi se pouze Jiří Šlégr a Lubomír Veselý. Usnesení tak bylo přijato. Místopředseda Rady Pavel Matocha, na jehož podnět se případ pořadu 168 hodin projednával, se dnešního jednání neúčastnil.