Běloruské bezpečnostní složky zadržely přes 20 lidí v souvislosti s nedávným poškozením ruského vojenského letadla na běloruském letišti, oznámil autoritářský vůdce země Alexandr Lukašenko.
Běloruská opozice dříve uvedla, že partyzáni na konci února na letišti Mačuliščy u Minsku poškodili vojenský letoun včasné výstrahy A-50. Běloruské a ruské úřady informace o diverzi dosud kategoricky odmítaly, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
Nyní Lukašenko podle nezávislého serveru Naša Niva přiznal, že ruský průzkumný letoun A-50 utrpěl při útoku škody, které jsou ovšem podle něj zanedbatelné. „Letadlo naštěstí neutrpělo žádné významné škody, kromě – jak se říká škrábanců a jedné díry v trupu, která vojenskému letounu nebrání v plnění jeho povinností,“ pronesl běloruský vůdce a blízký spojenec Kremlu. Letoun podle něj poškodil dron.
Lukašenko prohlásil, že přestože letadlo bylo schopné provozu, požádal Moskvu, aby do země vyslala jiný stroj. „To se také stalo,“ uvedl Lukašenko. Ve skutečnosti žádný nový průzkumný letoun podobného typu pozorovatelé v Bělorusku dosud nezaznamenali, podotkla Naša Niva. Podle BBC poškozený letoun přepravili do ruského Taganrogu k opravě.
V souvislosti s diverzí na letišti informoval Lukašenko o zadržení podezřelého s ruským a ukrajinským občanstvím, který podle něj spolupracuje s ukrajinskými a americkými tajnými službami, a více než dvacítky jeho kompliců, kteří se nacházeli na běloruském území. „Služba bezpečnosti Ukrajiny a vedení (americké tajné služby) CIA za zavřenými dveřmi provádějí operaci proti Běloruské republice,“ uvedl běloruský lídr, který podle svých slov nařídil celostátní „čistku“ s cílem zadržet další sabotéry zapojené do útoku v Bělorusku.
Ukrajinská diplomacie dnes odmítla jakékoliv zapojení Kyjeva. Lukašenkovi předtím odpověděl Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta, podle kterého poškození ruského letadla sloužícího k navádění ruských vzdušných útoků proti ukrajinským městům není teroristický čin či diverze, ale naopak protiteroristický zásah. A nespáchali jej vymyšlení „sabotéři“, ale běloruští partyzáni.
„Je nutné vyznat se v definicích. Teroristický čin je, když z běloruského území střílejí rakety na ukrajinská města. Diverze je, když od běloruských hranic přicházejí diverzanti. Zásah proti letadlu A-50 je protiteroristický čin, spáchaný mimochodem místními partyzány,“ napsal na twitteru.
Aljaksandr Azarau, šéf opoziční organizace ByPol, která sdružuje bývalé představitele běloruských silových struktur, útok na ruský letoun už dříve připsal běloruským partyzánům. Podle Azaraua je poškození natolik vážné, že stroj není schopný provozu. Akci na letišti podle něj provedli běloruští partyzáni z hnutí Peremoha (Vítězství) dvěma drony. Partyzánům se podle ByPolu povedlo opustit území Běloruska. Letoun A-50 byl v Bělorusku jediný – pokaždé když vzlétl, ukrajinské úřady vyhlašovaly letecký poplach, protože stroj může koordinovat raketové údery.
Běloruská tajná služba KGB pak podle serveru Naša Niva v prohlášení na telegramu nepřímo uvedla, že podle ní do akce byla zapojena právě skupina ByPol. Tu však přímo nejmenovala.
Bělorusko, které je nejbližším spojencem Ruska, sice nevyslalo své vojáky do války proti Ukrajině, ale poskytlo Moskvě k útoku proti sousední zemi své území. V počáteční fázi invaze odtud ruská vojska vedla ofenzivu na Kyjev. Po těžkých ztrátách se ovšem po několika týdnech ze severu Ukrajiny stáhla.
Lukašenko dnes zopakoval své dřívější prohlášení, že Bělorusko se nenechá „zatáhnout“ do konfliktu, který rozpoutala před více než rokem Moskva svou invazí na Ukrajinu. „Jestli si myslíte, že nás předhozením této výzvy zatáhnete zítra do války, která už dnes zuří v Evropě, tak se mýlíte,“ prohlásil běloruský vůdce na adresu Kyjeva a Washingtonu. Dříve uvedl, že jeho armáda se do bojů zapojí pouze v případě napadení Běloruska. Kyjev se dlouhodobě obává nového útoku z běloruského území, upozornil Reuters. (ČTK)