Nejnovější zprávy z témat: Literatura, Umělá inteligence
Na 30. září připadá Mezinárodní den překladatelů. Připomeňte si u té příležitosti, jak se žije těm českým a proč hrozí, že jejich profese zanikne. Takhle zle totiž prý ještě nikdy nebylo. V textu odpovídají přední čeští překladatelé Michala Marková, Viktor Janiš či Zuzana Li.
Jedinečná pražská kavárna Café Fra byla dlouholetým centrem české poezie, místem intimních autorských čtení a formujícím prostorem pro generace českých (nejen aspirujících) literátů. Básník Ondřej Lipár teď pro rubriku Za oponou zavzpomínal na roky s Fra, které po tomto létě definitivně skončilo.

Nositelé Státních cen za literaturu jsou obvykle vyhlašováni až v druhé polovině října, jméno toho letošního je ale už známo díky tiskové zprávě nakladatelství Galén, které vydá jeho novou knihu Kapesní román pro kapsáře.

Je to jedna z nejkrásnějších (co se grafické úpravy knihy týče), ale i nejlepších domácích knih tohoto roku. Nepatrná ztráta osamělosti debutujícího Eliho Beneše vypráví příběh židovského mladíka, který se po válce vrací do Prahy. Zdánlivě „jen“ další příběh o holokaustu je ale vlastně románem o něčem ještě úplně jiném.
Společnost Meta Platforms představila své první produkty založené na generativní umělé inteligenci určené pro spotřebitele. Patří mezi ně mimo jiné chatovací systém, který dokáže generovat textové odpovědi a vytvářet realistické obrázky. (České noviny)
Román Elizabeth Finchová je pětadvacátou knihou Juliana Barnese, jednoho z nejoceňovanějších současných světových autorů. Stěží lze najít hojněji překládaného současného anglicky píšícího prozaika. Ve spisovatelově bohaté, vyvážené a myšlenkově bohaté tvorbě je nicméně nový titul zatím nejslabší.