U města Steccato di Cutro v italské Kalábrii dnes pokračovalo pátrání po migrantech z lodi, která v oblasti ztroskotala o víkendu. Záchranáři objevili dalších pět těl, čímž počet obětí neštěstí vystoupal na 64, píše agentura AP. Úřady se ale obávají výrazně vyšší bilance, desítky lidí se nadále pohřešují.
V noci policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z převaděčství. Italská premiérka Giorgia Meloni požádala Evropskou unii o pomoc s okamžitým zastavením cest migrantů do Evropy.
Moře u města Steccato di Cutro dnes prohledávaly dvě záchranné lodě a vrtulník, jejich činnost ale podle AP komplikoval silný vítr. Ráno záchranáři objevili jedno tělo na pláži a další dvě vyzvedli z moře, čímž počet obětí vystoupal na 62. Později nalezli karabiniéři další dvě oběti. Mezi mrtvými je nejméně devět dětí a přes 30 žen.
„První záchranné týmy se vrátily zdrcené tím, kolik dětí se utopilo,“ uvedl inspektor hasičů Giuseppe Larosa, který se dnešního pátrání na pláži účastnil.
Úřady se obávají, že počet mrtvých bude dále růst. Zachránit se v neděli podařilo na 80 lidí, z nichž 20 muselo být ošetřeno. Podle svědectví migrantů bylo na lodi 180 až 250 lidí. Podle OSN a Lékařů bez hranic pocházejí oběti neštěstí z Afghánistánu, Pákistánu, Sýrie a Iráku, uvádí agentura AP. Loni byli druhými nejčastějšími žadateli o azyl v Evropě lidé z Afghánistánu, kteří ze země uprchli po nástupu islamistického hnutí Tálibán k moci.
„Jediný způsob, jak tento problém řešit vážně a lidsky, je zabránit jim v cestě ještě před tím, než vyplují,“ uvedla dnes Meloni v rozhovoru s veřejnoprávní italskou televizí RAI. Dodala, že odeslala dopis nejvyšším představitelům Evropské unie, kterým je vyzvala k okamžité akci, jež by plavby lidí na útěku do Evropy zastavila.
Loď vyplula před zhruba čtyřmi dny z tureckého Izmiru. Její pohyb zaznamenala unijní agentura Frontex, když se nacházela zhruba 40 námořních mil od italského pobřeží. Kvůli špatným podmínkám na moři se ale k ní nedostala plavidla italské pobřežní stráže.
Policie v noci na dnešek zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z převaděčství. Jednoho tureckého občana policie ze stejného důvodu zadržela už v neděli.
Itálie je jedním z hlavních míst vyloďování migrantů, kteří se snaží dostat do Evropy po moři. Takzvaná centrální středomořská trasa je ale známá jako jedna z nejnebezpečnějších. Podle Mezinárodní organizace pro migraci od roku 2014 v centrální části Středozemního moře zahynulo nebo se pohřešuje 20 333 osob. Trasu z Turecka nejčastěji používají lidé z Afghánistánu, Pákistánu či Íránu. (ČTK)