Nejnovější zprávy z témat: Benelux, Klimatická krize
V Berlíně neuspělo referendum o dosažení klimatické neutrality města do roku 2030, pro tento záměr nehlasoval dostatek voličů. Německá metropole nyní počítá s tím, že bude klimaticky neutrální do roku 2045. (dw)
K jakým změnám nutí rostliny a živočichy klimatická krize? A jak do toho zapadá příběh o ještěrkách, které se naučily přežít hurikán? Přečtěte si rozhovor s biologem Thorem Hansonem, který zkoumá, jak klimatická krize mění chování i podobu druhů.
„Skutečnost, že některé druhy dokážou úspěšně reagovat, a dokonce se i v reálném čase vyvinout, nám dává záblesk naděje. Každá naděje je vítaná. Ale je také hořkosladká,“ říká v rozhovoru Thor Hanson, biolog a autor knihy o tom, jak klimatická krize mění chování i podobu druhů.
Obyvatelé Berlína dnes v referendu rozhodnou, zda se německá metropole stane do roku 2030 klimaticky neutrálním městem. Dosavadní plány počítají s neutralitou do roku 2045.
Premiér Petr Fiala označil dohodu Německa s Evropskou komisí, která se týká zachování aut se spalovacími motory i po roce 2035, za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU. Předseda ANO Andrej Babiš naopak řekl, že takovým slibům nevěří a že je třeba „zelený fanatismus“ revidovat.
Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion dnes pronikli do areálu letiště v nizozemském Eindhovenu, aby protestovali proti klimatickým dopadům letecké dopravy. Aktivisté se shromáždili na ploše, která slouží k parkování soukromých letadel. Běžný provoz letiště podstatněji nenarušili.