Nejnovější zprávy z témat: Evropská unie, Klimatická krize
Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) se otevírá „vějíř možností“ technologického vývoje v automobilovém průmyslu. Uvedl to v souvislosti s možným schválením normy požadující bezemisní spalovací motory po roce 2035., kterou dnes projednávají ministři energetiky v EU. (Interview ČT)
Unijní lídři by měli zítra na Radě pro energetiku definitivně hlasovat o legislativě týkající se zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035. Evropská komise by měla připravit výjimku pro vozy jezdící na syntetická paliva.
Evropská komise nařídila Itálii, aby vymohla 400 milionů eur (9,5 miliardy korun), které v roce 2019 poskytla jako pomoc letecké společnosti Alitalia. Komise označila úvěr za nezákonnou státní podporu. Země musí vedle původní částky doplatit ještě úroky. (České noviny)
V Berlíně neuspělo referendum o dosažení klimatické neutrality města do roku 2030, pro tento záměr nehlasoval dostatek voličů. Německá metropole nyní počítá s tím, že bude klimaticky neutrální do roku 2045. (dw)
K jakým změnám nutí rostliny a živočichy klimatická krize? A jak do toho zapadá příběh o ještěrkách, které se naučily přežít hurikán? Přečtěte si rozhovor s biologem Thorem Hansonem, který zkoumá, jak klimatická krize mění chování i podobu druhů.
„Skutečnost, že některé druhy dokážou úspěšně reagovat, a dokonce se i v reálném čase vyvinout, nám dává záblesk naděje. Každá naděje je vítaná. Ale je také hořkosladká,“ říká v rozhovoru Thor Hanson, biolog a autor knihy o tom, jak klimatická krize mění chování i podobu druhů.