Nejnovější zprávy z témat: Energie, Evropská unie, Historie, Klimatická krize, Rozhovory

Nizozemsko mizí pod mořem a sází na plovoucí města. Klimatická změna a s ní související stoupání hladiny oceánů může způsobit, že systém protipovodňové ochrany, jímž se země po roce 1953 obrnila, nebude v blízké budoucnosti stačit. Nizozemci proto projektují a staví novodobé Noemovy archy.

Tomáš Strachota má neobvyklý koníček – věnuje se chovu exotického ptactva. U příležitosti Světového dne ptactva vysvětluje, co musí člověk splnit, aby se stal chovatelem, jak probíhají výstavy či proč není dobrý nápad pořizovat si jako první papoušky.
LDN jen na tři měsíce, jak navrhují ministerstva? Podle gerontoložky Ivy Holmerové by stát měl prioritně řešit jiné věci. Třeba to, aby staří lidé neodcházeli z nemocnic nedoléčení. Nebo aby příbuzní měli dostatečnou pomoc v domácí péči.
Kriminální gangy nainstalovaly po Albánii stovky kamer. Monitorovaly i aktivity vládních představitelů a bezpečnostních složek. Kauza ukazuje, jak se premiérovi Edimu Ramovi nedaří porazit mafii. To je přitom důležité pro jeho cíl – vstup země do EU.

Jsou biopotraviny skutečně zdravější? Co se stane, když do coly vhodíte mentosku? Proč ovoce dozrává rychleji, když se dá do sáčku s banány? Proč psi a kočky nesmějí čokoládu? Odpovídá Olga Ryparová alias Olinium, lektorka chemie, která září na sociálních sítích.
Měli bychom SUV uregulovat a udanit k smrti, píše Simon Kuper v komentáři Financial Times. „I v menších autech by lidé mohli jezdit, kam chtějí, a to stejně rychle. Ve srovnání s dalšími dvěma velkými znečišťovateli ovzduší, letadly a krávami, se SUV sotva dají označit za nezbytnou potřebu.“