Už tři američtí guvernéři zakázali ve svých státních institucích používat čínskou sociální síť TikTok. Vedou je k tomu obavy ze zneužití informací, které vedení TikToku o jeho uživatelích získává, a z ohrožení bezpečnosti jejich států.
Nic jiného než zákaz TikToku není řešením, řekl americký komisař pro komunikaci Brendan Carr. Foto: Florence Lo, Reuters
Státní instituce nesmějí nadále používat TikTok ve státech Maryland, Jižní Dakota a Texas.
„TikTok shromažďuje obrovské množství dat ze zařízení svých uživatelů – včetně toho, kdy, kde a jakým způsobem provádějí internetové aktivity – a nabízí tuto sumu potenciálně citlivých informací čínské vládě,“ vysvětlil guvernér Texasu Greg Abbott. „Ačkoli konečnou odpovědnost za zahraničněpolitické otázky nese federální vláda, stát má také odpovědnost a možnost se chránit.“
Maryland zákaz rozšířil i na ruské firmy. Tamní odcházející guvernér Larry Hogan vydal mimořádnou směrnici o kybernetické bezpečnosti, která státním zaměstnancům ve výkonné státní správě vybrané platformy i produkty čínského a ruského původu zakazuje používat.
Kromě TikToku jsou to firmy Huawei Technologies, ZTE Corp, Tencent Holdings, Tencent QQ a AliPay.
„Tyto subjekty představují pro stát nepřijatelnou míru kybernetického bezpečnostního rizika a mohou se podílet na činech, jako je kybernetická špionáž, sledování vládních subjektů a nevhodné shromažďování citlivých osobních informací,“ vysvětlil.
K rozhodnutí ho vedla i obava, že ruské a čínské firmy mají zájem na rozdělování americké společnosti, čímž ji oslabují.
„Neexistuje snad větší hrozba pro naši osobní bezpečnost a národní bezpečnost než kybernetická zranitelnost, která se vyskytuje v našem každodenním životě. V zájmu další ochrany našich systémů vydáváme tuto mimořádnou směrnici proti zahraničním aktérům a organizacím, které se nás snaží oslabit a rozdělit.“
Guvernérka Jižní Dakoty Kirsti Noemová apeluje na Kongres, aby podobný zákaz TikToku ve vládních institucích, jaký nařídila ona, nařídil i federálně.
„Doufám, že ostatní státy budou následovat příkladu Jižní Dakoty, a Kongres by měl také přijmout širší opatření,“ řekla. „Čínská komunistická strana využívá informace, které shromažďuje na platformě TikTok, k manipulaci s americkým lidem a shromažďuje údaje ze zařízení, která k této platformě přistupují.“
Zda ji Kongres vyslyší, není jisté. Američtí politici mají k TikToku ambivalentní vztah, a to i přes to, že k opatrnosti vůči jeho používání vyzvala i šéfka národní bezpečnosti Avril Hanesová. Trumpova administrativa se jej zakázat pokusila, ale neuspěla. Letos skupina republikánů ze Senátu poslala dopis ministryni financí Janet Yellenové, ve kterém ji upozornili, že podle nich Bidenova vláda nebere vážně ohrožení národní bezpečnosti, které používání této aplikace představuje.
Podle federálního komisaře pro komunikaci Brendana Carra nic jiného než zákaz řešením není.
„Nevěřím, že existuje jiná cesta než zákaz,“ řekl. „Prostě neexistuje svět, ve kterém byste mohli mít data dostatečně chráněná a zároveň měli jistotu, že se nedostanou zpět do rukou Komunistické strany Číny.“
TikTok v USA používá 85 milionů lidí. (Hill, Axios)