Video dne: Pražská FAMU překonává zažitou představu, že české filmy ve světě nikoho nezajímají. Z letošní bilance FAMU vyplývá, že škola je nejúspěšnějším českým producentem filmů, co se zahraniční viditelnosti a ocenění týče.
Přes sto krátkých a celovečerních filmů produkovaných FAMU viděli během roku 2022 diváci na festivalových plátnech v bezmála čtyřiceti zemích po celém světě. Filmy tu obdržely více než tři sta nominací, z nichž čtyři desítky proměnily v ocenění. V řadě případů se jednalo o nejprestižnější světové přehlídky, jakými jsou švýcarské Locarno, německé Berlinale či francouzské Annecy.
Ukazuje se, že četností i geografií uvedení je to právě studentská tvorba, jež dává zahraničnímu publiku nahlédnout potenciál současné tuzemské audiovize.
Například komedie Kdyby radši hořelo byla letos jediným českým filmem uváděným na Berlinale, dále se film promítal na plátnech v Norsku, Německu, Irsku, Anglii, Estonsku, Řecku, Turecku, Spojených státech a na
Ukrajině.
Jedním z mezinárodně nejúspěšnějších famáckých snímků je také animovaný dokument česko-vietnamské režisérky Diany Cam Van Nguyen Milý tati, který vznikl v koprodukci společnosti 13ka a FAMU. Byl oceněn nejen dvěma Českými lvy, ale s úspěchem uváděn na řadě zahraničních festivalů včetně Locarna, Clermont-Ferand či Kanady, Spojených států, Švédska a Francie.
V listopadu se Milý tati dostal do pětice nominovaných krátkých filmů na Evropských filmových cenách. Společně s dalším úspěšným animovaným filmem z FAMU Rudé boty od Anny Podskalské (loni uveden v Cannes) se díky mezinárodním festivalovým aktivitám dostal do hodnocení Americké akademie filmového umění a věd a oba snímky se mohou ucházet o prestižní ocenění Oscar. Shortlist, ze kterého vzejde pět finalistů, bude oznámen 15. prosince, ze kterého v lednu 2023 vzejde pět finalistů.
V soutěži světových filmových škol pod hlavičkou asociace CILECT se letos filmy z FAMU umístily ve všech třech kategoriích – takový úspěch škola ve své současné historii nepamatuje. Umístil se tu také temně zábavný hraný snímek Příběh hrůzostrašné Eliz od Elišky Kováříkové a Adama Struhaly, z nějž přikládáme ukázku.
„I když festivalové účasti a ocenění nejsou hlavním měřítkem kvality, odvahy a objevitelství děl našich studujících, mám radost, že mezi zkušenosti, s nimiž filmovou školu absolvují, patří i poznání světové festivalové scény a také, že tvorba mnoha studentů a studentek je již teď známa ve světovém kontextu, producentům, distributorům či vysílatelům z různých teritorií. Jsem hrdá, že naši studující zviditelňují českou audiovizi takto výrazně skrze tematicky i esteticky různorodá a často novátorská díla,“ říká děkanka FAMU Andrea Slováková.
FAMU díla svých studujících – jako vůbec první filmová škola v Evropě – zpřístupnila veřejnosti letos v lednu spuštěním vlastního VOD portálu famufilms.cz. Portál nabízí bezmála pět set studentských děl od vzniku školy po současnost.