Nejnovější zprávy z témat: Británie, Migrace a uprchlíci
Téměř 14 000 lidí z delty Nigeru se u soudu v Londýně domáhají spravedlnosti kvůli znečištění, které údajně způsobila ropná společnost Shell. Žádají sanaci oblasti a kompenzaci ztrát. Petrochemický gigant sídlí v britské metropoli.
Britská centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na čtyři procenta. To je nejvyšší hodnota od konce roku 2008, kdy svět zasáhla finanční krize.
Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, řekl ministr obrany Ben Wallace. Dodal, že „v tuto chvíli“ to ale nepovažuje za „správný postup“, informovala agentura Reuters.
Europoslanci se přeli, zda má EU financovat hraniční ploty proti migrantům. Zatímco zejména pravicoví politici nabádali k důslednější ochraně hranic a efektivnějšímu vracení migrantů do zemí původu, levice vyzývala k zavedení povinné solidarity s přetíženými jihoevropskými státy.
Pobrexitová jednání s Británií o Severním Irsku jsou velmi konstruktivní, řekla předsedkyně Evropské komise von der Leyen. S premiérem Sunakem má „vynikající vztah“. Dohoda ale ještě není hotová. Dnes jsou to tři roky bez Británie v EU. Dohoda o Sev. Irsku byla dosud konfliktní. (AFP)
Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec uvítal rozhodnutí ČR ukončit stálé kontroly na hranicích se Slovenskem. Zopakoval potřebu společného postupu Evropy. (ČTK)