Nejnovější zprávy z témat: Klimatická krize, Školství
Česko se za posledních šedesát let ohřálo o dva stupně. Seznam Zprávy v analýze popisují, jaké důsledky takové oteplení může mít. Například přináší více sucha, na druhé straně jsou jeho důsledkem i devastující prudké deště, které půda nestihne vstřebat. S novými zjištěními přišel vědecký tým z Fakulty životního prostředí ČZÚ a německého Helmholtz centra při zkoumání dlouhodobých údajů o klimatu od roku 1766. (Seznam Zprávy)
Rada Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd se zabývá podezřením, že se ředitel ústavu Miroslav Vaněk a jeho zástupce Pavel Mücke chovali nevhodně vůči studentkám Univerzity Karlovy. O situaci radu informovala ombudsmanka univerzity Kateřina Šámalová. „Rada považuje zjištěné skutečnosti za velmi závažné a ohrožující dobré jméno instituce,“ uvedl ve svém vyjádření orgán. (USD)

„Začněme o klimatické migraci přemýšlet už teď a berme ji velmi, velmi vážně. U samotné klimatické změny vidíme, co se děje, když čekáme příliš dlouho,“ říká Gaia Vince, autorka knihy o klimatické migraci.
Jak přitáhnout děti ke knihám? „Potřebují dostatek dobrých knih, klid na čtení a také vysvětlení, proč je dobré si číst. Třeba to, že větší čtenáři mají i lepší známky,“ říká v rozhovoru učitel češtiny Miloš Šlapal, který se zabývá školními dílnami čtení a psaní.
Učitelé humanitních a sociálněvědních oborů na vysokých školách zvažují stávku. Projevila by se mimo jiné pozastavením konání státních zkoušek a vydávání diplomů. Vyučující jsou nespokojení s výdělky zejména na filozofických fakultách veřejných vysokých škol v Česku.

„Klimatická migrace již začala a je neodvratitelná. Nečekejme dvě desetiletí, než se toto téma stane nezvladatelným,“ říká Gaia Vince, autorka knihy o klimatické migraci následujícího století.