Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Konference N

Naše páté narozeniny jsme se s vámi rozhodli oslavit nejen vydáním výroční knihy, ale také mimořádnou celodenní konferencí. V té se ovšem nebudeme dívat do minulosti, ale právě naopak – chceme zjistit, jestli jsme připraveni na budoucnost.

Máme pro vás potvrzenou desítku výjimečných hostů, kteří dohromady tvoří nabitou sestavu originálních pohledů opřených o osobní zkušenost, erudici i rozhled. Téma k přemýšlení mají společné, ale perspektivu svébytnou a v každém případě inspirující.

A na koho se můžete těšit?

Peter Bednár: Jsme připraveni stavět města pro život? (Prokop Vodrážka)
Martina Benešová‑Schäfer: Jsme připraveni zazářit? (Lenka Vrtišková Nejezchlebová)
Marie Heřmanová: Jsme připraveni na digitální život? (Vít Svoboda)
Adéla Kundrátová: Jsme připraveni na mladou generaci? (Dominika Píhová)
Jaroslav Pavlíček: Jsme připraveni přežít? (Petra Procházková)
Vladimír Víšek: Jsme připraveni na skutečně udržitelnou ekonomiku? (Michal Tomeš)
Tomáš Rektor: Jsme připraveni nepokazit budoucnost našich dětí? (Renata Kalenská)
Michael Romancov: Jsme připraveni na nový globální pořádek? (Magdalena Slezáková)
Marie Šabacká: Jsme připraveni na klimatickou změnu? (Petr Koubský)
Martin M. Šimečka: Jsme připraveni na to, že se to zvrtne? (Filip Zajíček)

Sejdeme se 31. října v 9 hodin ráno v oblíbeném Kině Světozor ve Vodičkově ulici v centru Prahy a strávíme tam společně celý den (završený následnou večerní oslavou narozenin). Redaktorky a redaktoři Deníku N se představí v roli moderátorů a se svými hosty se vydají za obzor toho, co nás všechny nejspíš v blízké i vzdálenější budoucnosti čeká, a prozkoumají, jak se k tomu můžeme postavit. Třeba vás při jejich poslechu samotné napadne něco neotřelého nebo i převratného.

Program Konference N (program v PDF)

9.00–10.55 První blok

Michael Romancov: Jsme připraveni na nový globální pořádek?

Svět přesouvá těžiště jako písek v přesýpacích hodinách. Brutální snaha Ruska pokořit Ukrajinu ukázala, že globální karty jsou leckde rozdané jinak, než bychom si my v Evropě přáli. Na východ od nás začíná Moskva blednout před Pekingem, který trpělivě míří za svým stoletým cílem stát se pánem světa, do popředí spěchá Indie a Pacifik stoupá nad Atlantikem. Jsme připraveni na nový globální pořádek?

Politického geografa, pedagoga a publicisty Michaela Romancova se bude ptát Magdalena Slezáková.

Marie Šabacká: Jsme připraveni na klimatickou změnu?

Rozhovor se bude věnovat problematice popularizace vědy v širších souvislostech. Může být vědec napaden kolegy kvůli tomu, že se popularizací zabývá? Do jaké míry se vědci mají angažovat v otázkách jako klimatická krize, jež jsou svou podstatou politické? A o kolik je to všechno těžší pro ženu?

Polární bioložku a popularizátorku vědy Marii Šabackou, která za rok 2022 získala Cenu za komunikaci změny klimatu, bude zpovídat Petr Koubský.

Martin M. Šimečka: Jsme připraveni na to, že se to zvrtne?

Proč se i v našem regionu pořád zápasí o budoucí podobu demokracie? Jaké poučení si bude možné vzít z výsledku slovenských voleb? A může dnes ještě inspirovat zkušenost z československého disentu?

Novináře, publicisty a komentátora Denníku N Martina M. Šimečky se na tohle a mnohé další bude ptát Filip Zajíček.

10.55–11.15 Přestávka

11.15–13.00 Druhý blok

Vladimír Víšek: Jsme připraveni na skutečně udržitelnou ekonomiku?

Odborník na udržitelnost ve společnosti Prusa Research dlouhodobě hledá způsoby, které firmám umožňují podnikat s co nejmenším dopadem na životní prostředí. Odmítá přitom, že „zelený“ byznys je pouze frází, firmy ale podle Víška musí skutečně pochopit vlastní podnikání a třeba i upravily jeho podobu.

S Vladimírem Víškem bude mluvit ekonomický redaktor Deníku N Michal Tomeš.

(Jedná se o změnu v programu vzhledem k nemoci Josefa Průši, děkujeme za pochopení.)

Peter Bednár: Jsme připraveni stavět města pro život?

Jak stavět hezká města, kde se dobře žije? Česko stejně jako jiné země hledá cesty, jak se vypořádat s výzvami současnosti a budoucnosti – klimatickou změnou, stárnutím populace nebo nedostatečnou ochrany přírody. Právě kvalitní města a víc obyvatel v nich nabízí odpověď, jak mnoha těmto problémům čelit. Jsme však připraveni taková města stavět?

S architektem a urbanistou Peterem Bednárem bude mluvit Prokop Vodrážka.

Marie Heřmanová: Jsme připraveni na digitální život?

Hranice mezi našimi reálnými a online životy se stále tenčí. Umíme v online světě prožít kvalitní život? Naučíme se v něm nepodlehnout nepravdivým nebo zavádějícím zprávám? Kde narážíme na limity digitálního světa? A bude jednou trendy žít bez digitálních technologií?

O tom bude Vítek Svoboda mluvit s Marií Heřmanovou, sociální antropoložkou se zaměřením na digitální antropologii, internet a výzkum online identit a komunit.

13.00–14.00 Přestávka

14.00–15.05 Třetí blok

Jaroslav Pavlíček: Jsme připraveni přežít?

Jak přežít v pustině? A udržet se při životě ve vysokých horách, pouštích a pralesích, ale i ve vybombardovaném městě? Co dělat, když je člověk sám a ocitne se ve velké bryndě, a co dělat, když je člověk ve skupině a má tam slabý kus? Legenda v oboru umění přežít je bytostným optimistou a tvrdí, že nejdůležitějším nástrojem, který máme mít vždy s sebou, je deštník. Proč stále nemá mobil, co by si s sebou vzal na Ukrajinu a proč se po ztroskotání nemají lidé pojídat navzájem?

O tom bude řeč s polárníkem a cestovatelem Jaroslavem Pavlíčkem, kterého k rozhovoru pozvala Petra Procházková.

Martina Benešová‑Schäfer: Jsme připraveni zazářit?

Lenka Vrtišková Nejezchlebová jako svého hosta pozvala vědkyni Martinu Benešovou-Schäfer. Ta s kolegy v německém Heidelbergu vyvinula lék proti rakovině prostaty, který loni schválila americká FDA.

Lenka svou „zářivou a radioaktivní hvězdu“ (jak říkává) a příběh jejího radiofarmaka s molekulou PSMA-617 sleduje už téměř deset let. Proč trvá vývoj nového léku tak dlouho? Jaká je šance, že její zářící lék bude léčit nemocné muže v Česku? Na jaký typ rakoviny se zaměřuje teď? Proč se (ne)bát radioaktivity?

15.05–15.25 Přestávka

15.25–16.45 Čtvrtý blok

Tomáš Rektor: Jsme připraveni nepokazit budoucnost našich dětí?

Zatímco u dospělých se známý psychiatr zabývá třeba syndromem vyhoření, u dětí sleduje, v čem je pro ně dnešní svět bolavý a komplikovaný. Jaká budoucnost je čeká, nakolik do jejich vývoje zasáhla covidová pandemie, co s jejich osobností dělají sociální sítě, kam se ztrácí dětská fantazie i proč máme najednou tolik dětí, které si nejsou jisté svou sexuální identitou. Neutopí se děti v guláši, který jim den co den vaří dospělí? Které ingredience v jejich životech chybí už dnes? A jsou dospělí připraveni na to, že jednoho dne jim možná jejich potomci vyčtou, jaký nepoživatelný svět pro ně vytvořili?

S psychiatrem, psychoterapeutem a zakladatelem psychologické poradny Terapie.info Tomášem Rektorem bude hovořit Renata Kalenská.

Adéla Kundrátová: Jsme připraveni na mladou generaci?

Nejmladším hostem konference je předsedkyně studentského spolku, který zastupuje a hájí zájmy středoškoláků. Společně s ní budeme hledat odpověď na otázku, zda je Česko připraveno na novou generaci. Tématem rozhovoru bude participace mladých, české vzdělávání pohledem studentů i psychické zdraví a duševní pohoda.

Předsedkyni České středoškolské unie, studentku a aktivní členku několika vzdělávacích organizací Adélu Kundrátovou vyzpovídá Dominika Píhová.

Po skončení konference vás zveme na oslavu Deníku N, která se koná od 19 hodin v Technologickém centru UMPRUM, Mikulandská 5. Více tady.