Jan LukavecAutor je externí spolupracovník Deníku N. Jeho texty najdete v kulturní rubrice, kde se věnuje literatuře.
15. ledna 2021Jeden neonacista se napravil, podmínky pro radikalizaci jiných zůstávajíČeský čtenář má k dispozici řadu titulů, které pojednávají o tom, jak se hlavní hrdina vyprostil z mentálního zajetí nějaké náboženské sekty (jako Třicet let otrokem strážné věže)…
AfrikaLiteratura8. ledna 2021Česká pohádka a africká noční můra. Zapomenuté osudy namibijských „uprchlíků“ v ČeskoslovenskuDnes bude v hlavním městě Namibie za účasti českých diplomatů pokřtěna neobvyklá kniha Černí sokoli: Pohnuté osudy namibijských dětí vychovaných v Československu. Její autorkou je česká afrikanistka…
5. ledna 2021Ovlivňuje rovinatá krajina náboženství a životní styl? Estetik píše o kráse i obyčejnosti přírodyEstetik a kulturní historik Karel Stibral se ve své knize Estetika přírody zevrubně ptá, jak se od antiky až po dnešek proměňovalo estetické vnímání přírodní krajiny.
4. prosince 2020Někdy je nejlepší strategií dělat ještě méně než nicLidské tělo je složitým a vnitřně provázaným komplexem, který umí pružně reagovat na nové okolnosti. I proto desítky mechanismů aktuálně nastavují náš organismus na měnící se situace.…
22. listopadu 2020Podřezáváme si pod sebou větev? Čeští vědci se v nové knize neshodnouDá se antropocén jednoduše definovat jako „období, kdy lidstvo svou činností globálně ovlivňuje zemský ekosystém“? A jde spíše o vědecký termín, metaforu, nebo módní klišé s apokalyptickým nádechem? V češtině zatím nejobsáhleji zkoumá…
6. listopadu 2020Pátrání po nečekaných efektech soužití se strojiJedna z nejpoučnějších a nejznepokojivějších knih o internetu a o dnešním životě vůbec. Takto charakterizoval týdeník New Yorker knihu Jamese Bridleho Temné zítřky: Technologie a konec budoucnosti. A jeho chvála není příliš…
Literatura4. listopadu 2020Václav Cílek vyhlíží znovuzrození či alespoň přežití pozemské civilizace„Takové obyčejné, místy skoro hospodské psaní.“ Takto skromně představuje geolog, esejista a popularizátor vědy Václav Cílek svoji novou knihu Jak přejít řeku v jejím úvodu.
23. října 2020Ve městě jsou potřebná i zdánlivě prázdná „nemísta“, soudí odborníciMěsto je zosobnění řádu. Sociologové a urbanisté ve sborníku Města naruby přemýšlejí o tom, že i tento řád má svůj rub, gramatika města je občas porušená a na chodce…
9. října 2020Podezírání, strach i závist. Nová kniha ukazuje někdy až fantasmagorický svět Stalinových vědcůKdyž v roce 1953 zemřel Stalin, pyšnil se Sovětský svaz největším a nejlépe financovaným systémem vědeckých institucí v dějinách. Přesto nebylo postavení sovětských vědců záviděníhodné. Vývoj vztahu mezi…
Výtvarné umění7. října 2020Jak si Němci konstruovali své výtvarné uměníHans Belting je významný německý historik umění a mediální teoretik, který má jisté vazby také na Českou republiku. Přednášel totiž v Brně a tamní Masarykově univerzitě daroval svou…
2. října 2020Snad Židé i Palestinci pochopí, že Izrastina patří oběma národůmNovinář a televizní reportér Jakub Szántó měl dosud na svém kontě Magnesií oceněný titul Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě. V něm sledoval bouřlivé dění v mnoha…
10. září 2020Příběh Čechoslováků, kteří místo socialistického snu zažili nakonec pracovní táborySlibovali jim kraj granátových jablek a vinic, bydlení v kolonii rodinných domků, ale skončili v pusté stepi. S obrovským nasazením se jim podařilo proměnit pustinu v kvetoucí zahradu a vybudovat v ní…
Literatura10. září 2020Jak polský bohemista potkal Otu Pavla a objevil běsy i krásuZ českých zemí pochází řada literátů židovského původu. Ale jen málokterému z nich se vedle Karla Poláčka podařilo tak silně zakotvit ve školních čítankách a i díky filmovým verzím…
HistorieLiteratura3. září 2020Duchovní střed Evropy, nebo jablko sváru? Historie Mariánského sloupu knižněV naší politicky bouřlivé části Evropy nemají ani sochy a pomníky klidnou existenci. Mnohé si opakovaně zažily instalaci a odstraňování. Kupříkladu socha Tomáše Garrigua Masaryka ve Valašském Meziříčí…
Literatura30. srpna 2020Věci nejsou mlčenliví soudruzi. Někdy umějí i hlasitě promluvitCo se přesně děje, když nás opouštějí předměty, které hluboce vrostly do našeho života, a my se jich nechceme vzdát? A k čemu jsou věci, které svojí smrtí…
Literatura24. srpna 2020„Idylické“ 19. století ve skutečnosti založilo hrůzy války a totalit, tvrdí George SteinerLetos v únoru zemřel literární kritik, esejista, beletrista a filozof George Steiner, který byl díky šíři svých zájmů označován za velmi pozdního renesančního člověka a polyhistora. Zůstává po…
18. srpna 2020Komunistická propaganda a její fantomoví škůdciKulaci, buržoazie, katolická církev a USA. Historička Denisa Nečasová nabízí v knize Obrazy nepřítele v Československu 1948–1956 nový pohled na komunistickou propagandu padesátých let.
14. srpna 2020Hrajeme si na válku a bojujeme se smyšlenými fašisty, kritizuje soudobé Rusko profesor MedveděvRuský politolog a profesor na moskevské Vysoké škole ekonomické Sergej Medveděv napsal nemilosrdného průvodce po soudobém Rusku.
Literatura11. srpna 2020Proč se nesedá na stůl, nosí se kravaty a vdané ženy byly pod čepcem. Knihy o historii věcíBásník Jiří Wolker litoval, že na své věci nepromlouváme, ale ta doba je už pryč. Stačí si všimnout komunikace některých lidí ke svým vozům či…
Literatura3. srpna 2020Věda potřebuje tajemno k inspiraci, ne k závěrům, píše DawkinsJsou věda a umění v opozici? Rozhodně ne, pokud budete ctít pravidla obou těchto světů a mít dostatečně otevřené srdce. Slavný biolog a popularizátor napsal knihu o tom, jak se…
30. července 2020Jak se vyrovnat s obtížnou jinakostí vlastního dítěteManželé Třešňákovi napsali o životě s dcerou trpící vážnou formou autismu knihu, v níž sami sebe až krutě odhalují a detailně introspektivně zkoumají. A současně knihu, která je nebývale komplexní.
13. července 2020Co může mít Pán prstenů společného s Královédvorským rukopisem?Buditel, který chtěl pro Anglii vytvořit chybějící vlastní mytologii, již v důsledku normanského vpádu postrádala. A zároveň zanícený a přesvědčený katolík, jehož k víře už v mládí přivedla matka. I takto…
1. července 2020Svým obdivovatelům přivodil sýr i smrt upálenímPrvní legendy spojují sýry s nomádstvím a životem v sedle, dnes se alespoň s tvrdými sýry asociuje naopak dlouhodobý řád a stabilita. Jak starý je sýr? A jaké hodnoty vlastně reprezentuje?
17. června 2020Města duchů včera a dnesFrancouzská historička Aude de Tocquevillová ve své nové knize popisuje města, ze kterých se vytratil život.
12. června 2020Zrození morální komunity zlomilo moc primitivních despotůExistuje ideální politické zřízení, které by odpovídalo lidské přirozenosti? A můžeme se o tom poučit při studiu sociálního uspořádání šimpanzích či gorilích tlup? Americký kulturní antropolog Christopher…
Literatura11. června 2020Výbušný zlotvor, milenka či babolap? I motorismus má své kulturní dějinyAutomobil. Dopravní prostředek, statusový symbol i takřka předmět uctívání. Navzdory železnici a letadlům má právě on status „nejvlastnějšího dopravního prostředku moderního světa“, říká německý historik Peter Borscheid…
25. května 2020Napínavá výprava do hlubin lidské bolesti a někdy i slastiNakolik je bolest přirozená a univerzální? Jak moc je kulturně proměnlivá? A jak vypadají světy těch, kteří bolest vůbec neznají nebo kteří ji naopak cíleně vyhledávají a touží…
15. května 2020Monstra, česká siamská dvojčata i obr. Vychází průkopnická kniha o jinakostiProč naše předky tolik lákalo předvádění lidí výrazně nadprůměrné či podprůměrné výšky, siamských dvojčat nebo „exotických divochů“? Jak si tyto podivnosti vykládali a jak se jejich…
Literatura14. května 2020Hloubací stezky, pomalost a jehličí pod nohama. Vyšla kniha o blahu chůzeJaká je role chůze v rozvoji lidského druhu a jaká může být její budoucnost? A jak chození souvisí s politikou? I to se snaží odhalit stručná, ale hutná knížka Radost…
Výtvarné umění20. dubna 2020Umění mezi králíkárnami. Výtvarné snahy v prostředí Jižního MěstaMá největší pražské sídliště Jižní Město nějaké výtvarné tradice? Kupodivu ano. Dokonce i takové, jež sahají ještě před dobu jeho vzniku.
17. dubna 2020Psycholožka tvrdí, že jsme všichni schopni vražditKdyž vidíte roztomilé štěňátko, máte někdy nutkání mu ublížit, tedy chcete ho popadnout a pořádně mu zmáčknout jeho rozkošnou tlamičku? A byli byste schopni zabít člověka? I tyto…
3. dubna 2020Čtení nám změnilo mozekMálokdo toho ví o moderních čtenářích tolik jako absolventka psychologie na Harvardu a neurovědkyně Maryanne Wolfová. Na toto téma napsala už několik knih, z nich nejznámější je bestseller…
Literatura1. dubna 2020Lékem na strach je vděk. Šumavští samotáři leckoho lákají je následovatKniha Aleše Palána Raději zešílet v divočině některým lidem změnila život. Nyní autor zkoumá, jak se za pár let změnil život jeho šumavským samotářům i jemu.
27. března 2020Příběh džín, nejsymboličtějších kalhot na světě, popsal Michal PetrovJen málokteré předměty byly v době komunismu takovým vytouženým symbolem svobodného světa jako džíny. Snad ještě Coca-Cola. Jaké ale jsou jejich kulturní dějiny? A co symbolizují dnes?
6. března 2020Cesta od Stravinského Svěcení jara až k Hitlerovi, který si měnil prádlo i třikrát denněZ čeho pramenilo německé válečné nadšení? A nesli na tom nějakou vinu i moderní umělci? Odpovědi hledá kanadský historik Modris Eksteins (1943), který se specializuje na německou historii…