Jan LukavecAutor je externí spolupracovník Deníku N. Jeho texty najdete v kulturní rubrice, kde se věnuje literatuře.
Literatura13. dubna 2021Wall Street je na místě zdi proti indiánům. A další zajímavosti o New Yorku v knize česko-americké publicistky„Také já se toulal ulicemi ostrova Manhattanu a koupal se ve vlnách, které ho obklopují.“ Tento citát pochází od jednoho z nejslavnějších obyvatel (a rodáka) New Yorku, básníka…
9. dubna 2021Nastal čas vrátit se k dobrovolnému sebeomezování?Stále více lidí začíná chápat, že naše úsilí zabydlet planetu a přetvářet ji ke svému obrazu silně naráží na nepřekročitelné limity. Prehistorii tohoto tušení zkoumá kniha…
LiteraturaPraha6. dubna 2021Chrámy inspirace. V době zavřených hospod vyšel ojedinělý průvodce po jejich kulturní historiiHospody a pivo hrají v české společnosti a kultuře velmi významnou roli. Což dokládá i tradovaný výrok asi z třicátých let 19. století, kdy si vlastenečtí literáti shromáždění v jednom pražském hostinci…
1. dubna 2021Oddělování neřestné Budapešti a skutečného „Maďarska“ má hluboké kořenyPoloorientální vesnice u řeky, respektive shluk skromných domků a vinic, která se za relativně krátkou dobu stala hrdou a vzkvétající metropolí, z níž vzešla řada světově významných vědců a umělců.…
Literatura26. března 2021Thoreau tvrdil, že dobrá kniha přiměje čtenáře, aby ji přestal číst. Odložíte i jeho deník?Ekologické hnutí si dnes získává takřka masovou podporu, v potaz jej musí brát i přední světoví politici a hlásí se k němu i někteří vrcholní představitelé světových náboženství. Jak už…
Literatura19. března 2021Pocit vlastní nadřazenosti a výlučnosti byl na přelomu století stejně nebezpečný jako dnesŽijeme v době, kdy jsou voliči demokratických zemí názorově rozštěpeni na (o něco vzdělanější) obyvatele měst na straně jedné a ty z venkova na straně druhé. Přitom ale mimoměstské…
12. března 2021Jak draze platíme za benefity celospolečenských katastrofDávejte si pozor na to, co si přejete. Pokud si totiž ceníte hospodářské rovnosti, mějte na paměti, že se zatím skoro vždycky rodila v bolestech a neobešla…
Literatura10. března 2021Ledový muž Wim Hof tvrdí, že až mystických stavů a zdraví může dosáhnout každý. Skeptici jsou… skeptičtíChtěli byste mít víc energie, méně stresu a silnější imunitní systém? Chtěli byste lépe spát, zlepšit kognitivní a sportovní výkony, zhubnout a zlepšit náladu? To všechno slibuje kniha…
ArchitekturaLiteraturaPraha10. března 2021Stojí nad Prahou spíše hrad, nebo katedrála? ptá se americký historik v pozoruhodné knizePři dostavbě Pražského hradu se spojili dva duchové se zcela odlišným náboženským vyznáním. Napětí mezi křesťanstvím a reformními vyznáními, až ateismem je patrné nejen na architektuře…
26. února 2021První válka, která přivedla vojáky k fatalismuDějiny bitev a válčení je možné vyprávět různými způsoby. Někteří se stále ještě soustředí na přesuny i střety armádních oddílů, a to vše spolu s vedením jednotlivých operací analyzují…
LiteraturaMédiaRodina a vztahy19. února 2021Druhým věříme často až na krajní mez„Zdání klame“ je prastará lidová moudrost, na niž ale ne vždy dostatečně pamatujeme. Proto neškodí si ji stále znovu připomínat. Právě o to se pokouší nová…
LiteraturaVýtvarné umění17. února 2021Prsa bojující, prsa osvobozená. Z výztuží podprsenek a korzetů by se za první světové války daly postavit dvě bitevní loděŽenská ňadra, tedy něco, co je potřeba na sociálních sítích skrývat, jako by to ani neexistovalo, získávala v průběhu dějin nesčetné významy. Od funkce signálu k rozmnožování…
29. ledna 2021Pět smyslů nestačí aneb celoplanetární soutěž o to, jak nejlépe vnímat okolní světKolik můžeme rozlišit smyslů? Tradiční pětice je pomalu rozšiřována o vágně definovaný „šestý smysl“, ale podle některých odborníků ani tento navýšený počet nestačí. Jedním z nich je…
Literatura22. ledna 2021Ptakopravci a květomluva. Věci byly pro renesančního člověka pěkně upovídanými znameními, tvrdí autoři studieCo nám nemluvící předměty či zvířata mohou odhalit o minulosti a budoucnosti, o nás a o světě? A zůstává dodnes živé něco z toho, jak magicky se naši předci k věcem vztahovali?
15. ledna 2021Jeden neonacista se napravil, podmínky pro radikalizaci jiných zůstávajíČeský čtenář má k dispozici řadu titulů, které pojednávají o tom, jak se hlavní hrdina vyprostil z mentálního zajetí nějaké náboženské sekty (jako Třicet let otrokem strážné věže)…
AfrikaLiteratura8. ledna 2021Česká pohádka a africká noční můra. Zapomenuté osudy namibijských „uprchlíků“ v ČeskoslovenskuDnes bude v hlavním městě Namibie za účasti českých diplomatů pokřtěna neobvyklá kniha Černí sokoli: Pohnuté osudy namibijských dětí vychovaných v Československu. Její autorkou je česká afrikanistka…
5. ledna 2021Ovlivňuje rovinatá krajina náboženství a životní styl? Estetik píše o kráse i obyčejnosti přírodyEstetik a kulturní historik Karel Stibral se ve své knize Estetika přírody zevrubně ptá, jak se od antiky až po dnešek proměňovalo estetické vnímání přírodní krajiny.
4. prosince 2020Někdy je nejlepší strategií dělat ještě méně než nicLidské tělo je složitým a vnitřně provázaným komplexem, který umí pružně reagovat na nové okolnosti. I proto desítky mechanismů aktuálně nastavují náš organismus na měnící se situace.…
22. listopadu 2020Podřezáváme si pod sebou větev? Čeští vědci se v nové knize neshodnouDá se antropocén jednoduše definovat jako „období, kdy lidstvo svou činností globálně ovlivňuje zemský ekosystém“? A jde spíše o vědecký termín, metaforu, nebo módní klišé s apokalyptickým nádechem? V češtině zatím nejobsáhleji zkoumá…
6. listopadu 2020Pátrání po nečekaných efektech soužití se strojiJedna z nejpoučnějších a nejznepokojivějších knih o internetu a o dnešním životě vůbec. Takto charakterizoval týdeník New Yorker knihu Jamese Bridleho Temné zítřky: Technologie a konec budoucnosti. A jeho chvála není příliš…
Literatura4. listopadu 2020Václav Cílek vyhlíží znovuzrození či alespoň přežití pozemské civilizace„Takové obyčejné, místy skoro hospodské psaní.“ Takto skromně představuje geolog, esejista a popularizátor vědy Václav Cílek svoji novou knihu Jak přejít řeku v jejím úvodu.
23. října 2020Ve městě jsou potřebná i zdánlivě prázdná „nemísta“, soudí odborníciMěsto je zosobnění řádu. Sociologové a urbanisté ve sborníku Města naruby přemýšlejí o tom, že i tento řád má svůj rub, gramatika města je občas porušená a na chodce…
9. října 2020Podezírání, strach i závist. Nová kniha ukazuje někdy až fantasmagorický svět Stalinových vědcůKdyž v roce 1953 zemřel Stalin, pyšnil se Sovětský svaz největším a nejlépe financovaným systémem vědeckých institucí v dějinách. Přesto nebylo postavení sovětských vědců záviděníhodné. Vývoj vztahu mezi…
Výtvarné umění7. října 2020Jak si Němci konstruovali své výtvarné uměníHans Belting je významný německý historik umění a mediální teoretik, který má jisté vazby také na Českou republiku. Přednášel totiž v Brně a tamní Masarykově univerzitě daroval svou…
2. října 2020Snad Židé i Palestinci pochopí, že Izrastina patří oběma národůmNovinář a televizní reportér Jakub Szántó měl dosud na svém kontě Magnesií oceněný titul Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě. V něm sledoval bouřlivé dění v mnoha…
10. září 2020Příběh Čechoslováků, kteří místo socialistického snu zažili nakonec pracovní táborySlibovali jim kraj granátových jablek a vinic, bydlení v kolonii rodinných domků, ale skončili v pusté stepi. S obrovským nasazením se jim podařilo proměnit pustinu v kvetoucí zahradu a vybudovat v ní…
Literatura10. září 2020Jak polský bohemista potkal Otu Pavla a objevil běsy i krásuZ českých zemí pochází řada literátů židovského původu. Ale jen málokterému z nich se vedle Karla Poláčka podařilo tak silně zakotvit ve školních čítankách a i díky filmovým verzím…
HistorieLiteratura3. září 2020Duchovní střed Evropy, nebo jablko sváru? Historie Mariánského sloupu knižněV naší politicky bouřlivé části Evropy nemají ani sochy a pomníky klidnou existenci. Mnohé si opakovaně zažily instalaci a odstraňování. Kupříkladu socha Tomáše Garrigua Masaryka ve Valašském Meziříčí…
Literatura30. srpna 2020Věci nejsou mlčenliví soudruzi. Někdy umějí i hlasitě promluvitCo se přesně děje, když nás opouštějí předměty, které hluboce vrostly do našeho života, a my se jich nechceme vzdát? A k čemu jsou věci, které svojí smrtí…
Literatura24. srpna 2020„Idylické“ 19. století ve skutečnosti založilo hrůzy války a totalit, tvrdí George SteinerLetos v únoru zemřel literární kritik, esejista, beletrista a filozof George Steiner, který byl díky šíři svých zájmů označován za velmi pozdního renesančního člověka a polyhistora. Zůstává po…
18. srpna 2020Komunistická propaganda a její fantomoví škůdciKulaci, buržoazie, katolická církev a USA. Historička Denisa Nečasová nabízí v knize Obrazy nepřítele v Československu 1948–1956 nový pohled na komunistickou propagandu padesátých let.
14. srpna 2020Hrajeme si na válku a bojujeme se smyšlenými fašisty, kritizuje soudobé Rusko profesor MedveděvRuský politolog a profesor na moskevské Vysoké škole ekonomické Sergej Medveděv napsal nemilosrdného průvodce po soudobém Rusku.
Literatura11. srpna 2020Proč se nesedá na stůl, nosí se kravaty a vdané ženy byly pod čepcem. Knihy o historii věcíBásník Jiří Wolker litoval, že na své věci nepromlouváme, ale ta doba je už pryč. Stačí si všimnout komunikace některých lidí ke svým vozům či…
Literatura3. srpna 2020Věda potřebuje tajemno k inspiraci, ne k závěrům, píše DawkinsJsou věda a umění v opozici? Rozhodně ne, pokud budete ctít pravidla obou těchto světů a mít dostatečně otevřené srdce. Slavný biolog a popularizátor napsal knihu o tom, jak se…
30. července 2020Jak se vyrovnat s obtížnou jinakostí vlastního dítěteManželé Třešňákovi napsali o životě s dcerou trpící vážnou formou autismu knihu, v níž sami sebe až krutě odhalují a detailně introspektivně zkoumají. A současně knihu, která je nebývale komplexní.