Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Články

Další články

Vývoj bojů (337. den): Jestli někdo z války na Ukrajině zatím hodně vytěžil, pak je to Jevgenij Prigožin. Šéf a majitel žoldnéřské skupiny Vagnerovců se během jednoho roku stal z osobnosti mimo Rusko neznámé člověkem s velkým vlivem.

Na uklidnění společnosti rozjitřené kampaní bude mít vliv nejen to, kdo se stane prezidentem, ale i s jakým náskokem, řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). (ČTK)

Prezidentská Pointa N: Česko vybírá novou hlavu státu. Stane se jí Pavel, nebo Babiš. Ti si spolu s miliony spoluobčanů prošli v posledních dvou týdnech kampaní, která připomínala spíše zápasy v bahně, a to zejména ze strany jednoho kandidáta.

Petr Pavel a Andrej Babiš se střetli v poslední debatě, která skončila jen minutu před otevřením volebních místností. Část diskuze věnovali kultuře, Babiš v závěru přiznal chybu svého marketingového týmu.

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že nařídilo lotyšskému velvyslanci v Moskvě, aby do dvou týdnů odjel ze země. Uvedla to agentura Interfax.

Prezidentské volby už několik týdnů opanují český mediální prostor. Jak si počínají oba kandidáti, ale i sami novináři? Na otázky Deníku N odpovídal sociolog médií Jaromír Volek z agentury Focus.

Po dvou hodinách prezidentské volby se účast většinou pohybuje mezi 20 a 30 procenty, zjistila ČTK. V prvním kole byla v téže době často kolem 20 procent.

Matematik Karel Janeček ve druhém kole volil Petra Pavla. Janeček se v letošních volbách neúspěšně snažil kandidovat, ministerstvo vnitra ho ale nezaregistrovalo kvůli nedostatku uznaných občanských podporovatelů.

Karel Janeček. Foto: Karel Janeček

Ministerstvo vnitra připravilo vyhlášku, která umožní stejnopohlavním párům, aby byly řádně zapsány v rodných listech svých dětí. Proti předchozímu návrh se však postavil Hrad, Česká biskupská konference či bývalá zmocněnkyně pro lidská práva.

Zeman jmenoval členy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Jmenoval jimi Anetu Pinkovou, Aleše Zpěváka a Petra Vymětala. (Hrad)

Policie v anglickém městě Woking našla předloni v jednom z místních bytů pozůstatky 38leté ženy, která zemřela už v listopadu 2017. Místní radnice hovoří o „vskutku tragickém případu“, protože 38letá Laura Winham trpěla schizofrenií a všichni z jejího okolí ji „opustili a nechali zemřít“.

Číňané už si World of Warcraft nezahrají, herní gigant Blizzard za sebou práskl dveřmi obřího čínského trhu. Jednání s čínským partnerem NetEase krachla a teď viní jeden druhého; čínským milovníkům slavných videoher zbyly jen oči pro pláč. A všemu přihlíží Microsoft.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který zodpovídá za klimatickou politiku EU, souhlasí s tím, aby příští klimatické konferenci OSN (COP28) ve Spojených arabských emirátech předsedal šéf tamní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir.

Prezidentský kandidát Andrej Babiš po odevzdání hlasu řekl, že volby jsou referendem o něm. Doufá v „obrovskou“ volební účast, lidé by měli jít volit, protože rozhodují o budoucnosti země. Věří, že by byl dobrým prezidentem.

Odsouzený Miloš Balák sice rezignoval na post ředitele Lesní správy Lány, v úřadu však podle zjištění Deníku N zůstává jako referent. Jeho nástupce Pavel Rus totiž prý potřebuje, aby mu Balák několik měsíců předával agendu.

Prezidentský kandidát Andrej Babiš odevzdal svůj hlas v druhém kole prezidentských voleb. Za doprovodu manželky Moniky odvolil v Průhonicích.

Prezidentský kandidát Andrej Babiš hlasuje ve volební místnosti ve druhém kole prezidentských voleb. Foto: Michaela Říhová, ČTK

Na moskevském letišti Vnukovo se zřítil vrtulník z oddílu, který má na starost transport ruského prezidenta Putina. Podle předběžných údajů nebyly žádné oběti na životech. Informují o tom ruské tiskové agentury. (Radio Svoboda)

Druhý nejbohatší muž světa Elon Musk má s továrnou na elektromobily u Berlína velké plány. Ty mu ale zatím hatí i nespokojení němečtí zaměstnanci, kteří jsou zvyklí na jiný přístup ze strany zaměstnavatele.

Prezidentský kandidát Petr Pavel po odevzdání hlasu řekl, že by prezidentský úřad zastával důstojně, komunikoval s veřejností i médii a popisoval realitu takovou, jaká je. „A hlavně se budu orientovat na řešení, která jsou prospěšná pro tuto zemi, ne pro prezidenta jako jednotlivce,“ dodal.

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává vysokou volební účast. Věří, že voliče neodradila tvrdá předvolební kampaň, s vítězem se chce brzy sejít. Budoucí prezident by podle něj měl zklidnit situaci ve společnosti. Sám dal hlas Petru Pavlovi. (ČTK)

Prezidentský kandidát Petr Pavel odevzdal svůj hlas v druhém kole prezidentských voleb. Za doprovodu manželky Evy odvolil v Černoučku.

Petr Pavel odevzdal hlas v druhém kole prezidentských voleb. Foto: Gabriel Kuchta

Alexej Navalnyj se obává, že kvůli silným světlům v cele oslepne. Do cely o velikosti 3 × 2 m v nápravné kolonii číslo 6 ve Vladimirské oblasti, kde si ruský opoziční předák odpykává devítiletý trest, byla instalována tři silně zářící světla, která ho oslňují.

Miloše Zemana chvíli před koncem jeho mandátu vyslýchali na Pražském hradě lidé z BIS. Proč? A jakou to bude mít dohru? Ve Studiu N mluví Filip Titlbach s reportéry Zdislavou Pokornou a Lukášem Prchalem.

Prezident Zeman nepopřel, že ho vyslýchala BIS. „Mohu jenom říci, že jsem si postěžoval, že info o údajných odposleších prezidenta a jeho spolupracovníků zatím BIS nevyšetřovala,“ odpověděl Zeman ve volební místnosti na dotazy novinářů.

Od listopadu loňského roku sledoval Deník N cestu šesti původně nerozhodnutých voličů, kteří dlouho váhali, komu v prezidentských volbách dají svůj hlas. Nyní přinášíme celou sérii přehledně na jednom místě.

Deník N sleduje cestu šestice voličů od nerozhodnosti až ke konkrétním hlasovacím lístkům. Fotokoláž: Deník N

Prezident Miloš Zeman vyzval své voliče z voleb před pěti lety, aby v nynějších volbách hlasovali stejně jako on. Sám naznačil, že dal hlas Andreji Babišovi, jak dříve avizoval. Zdůraznil také, že je rád, že jsou svobodné volby.

Prezident Miloš Zeman odevzdal svůj hlas v druhém kole prezidentských voleb. Odvolil v Lánech za doprovodu manželky Ivany.

Prezident Miloš Zeman ve volební místnosti ve druhém kole prezidentských voleb. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Neúspěšná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová odvolila. Podporuje Petra Pavla, předpokládá jeho výhru v poměru 55 procent proti 45 procentům Andreje Babiše. (ČTK)

Komentovaná analýza Radky Smejkalové: Mír je válka, okupace je osvobození, demokracie je nová totalita, padouch se stává světcem, zabít je uspět, zlo je fajn a naše vnímání reality prostřednictvím jazyka dostává na frak. Žijeme v postfaktické době, která devalvuje slova i jejich významy a vytváří paralelní světy.

Premiér Petr Fiala na sociálních sítích vyzval, aby lidé přišli k volbám. „Volte ve prospěch dobré budoucnosti České republiky. Já volím Petra Pavla,“ napsal.

Druhé kolo prezidentských voleb začalo ve Špindlerově Mlýně za velkého zájmu voličů. Před volební místnosti čekaly před otevřením desítky lidí.

Pavel zopakoval, že pokud prohraje, uzná výsledky voleb a vyzve i své voliče, aby je respektovali. „Museli bychom se smířit s tím, že dalších pět let budeme žít s jinou realitou, neznamená to konec světa,“ podotkl.

Poslední předvolební debata skončila. S otevřením volebních místností skončila hodinová diskuse v Českém rozhlase.

V Česku právě začalo druhé kolo prezidentské volby. Otevřelo se téměř 15 000 volebních místností, v nichž mohou lidé hlasovat až do 22.00. Zítra budou volby pokračovat od 8.00 do 14.00.

Babiš přiznal, že jeho předvolební billboard o válce se nepovedl. „Marketéři to nezvládli, omluvil jsem se za to,“ odpověděl na otázku, zda byla předvolební kampaň v mezích zákona.

Pavel by případnou Babišovu nabídku na spolupráci v oblasti armády odmítl. „Raději bych si jako důchodce užíval v lese,“ vyjádřil se.

Otec tenisty Djokoviče Srdjan se neúčastnil dnešního synova semifinále na Australian Open. Po čtvrtfinále vyvolalo protesty jeho focení s fanoušky s ruskými vlajkami, Putinovým portrétem a písmenem Z, které jsou na AO zakázané, a jeho zvolání „Ať žijí Rusové“. (AFP)

Babiš vidí jako klíč k rozvoji regionů vzdělávání. „Bylo by fajn, kdyby střední vzdělávání podle toho, o jaký typ školy jde, přešlo pod ministerstva, pod jednotlivé resorty,“ myslí si.

Petr Pavel podle svých slov odmítá dělat z takzvaného Green Dealu strašáka. „Je škoda, že Green Deal démonizujeme, mnoho lidí nezná obsah, jen ví, že to je špatně,“ vyjádřil se.

EU o půlrok prodloužila platnost sektorových sankcí proti Rusku. Sankce zahrnující obchod, energetiku či banky budou platit nejméně do konce července. (ČTK)

Analýza odbornice na grafiku a marketing: To, jaké písmo na billboardech a dalších propagačních materiálech zvolí prezidentský kandidát či politická strana, o nich může prozradit přinejmenším tolik co slova. Co styl písma vypovídá o Pavlovi a Babišovi?

Andrej Babiš znovu osočil Petra Pavla z toho, že podceňuje Českou republiku. Mírový summit v Praze je podle něj reálný, zmínil, že jej v minulosti uspořádalo také pětimilionové Norsko.

Andrej Babiš se znovu ohradil proti slovům náčelníka generálního štábu Karla Řehky. „Řehka řekl, připravme se na válku velkého rozsahu, to je jaká? Třetí světová. Ať nestraší,“ pronesl expremiér. Pavel se Řehky zastal.

Útok chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá provedlo v roce 2018 údajně syrské vládní letectvo. Po dvouletém vyšetřování to ve své nové zprávě uvedla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Andrej Babiš a Petr Pavel se shodli na tom, že je potřeba odsoudit čínské nedodržování lidských práv. Zároveň však také řekli, že je potřeba brát v potaz zájmy Česka.

Deník N zjišťoval, jak se Andrej Babiš a Petr Pavel zachovají v případě, že neuspějí v prezidentské volbě. Na dotaz přišla částečná odpověď pouze od jednoho z kandidátů.

Andrej Babiš na úvod debaty v Českém rozhlase znovu zdůraznil, že je potřeba zastavit atmosféru nenávisti. Expremiér připomněl také dnešní Den obětí holokaustu.

Poslední předvolební debata prezidentských kandidátů začala. Hodinové střetnutí Andreje Babiše a Petra Pavla vysílá Český rozhlas. K poslechu je k dispozici zde.

V čem by byl přístup šéfa hnutí ANO rozdílný oproti generálovi ve výslužbě? A jaký postoj je jim bližší? V anketě Deníku N odpovídají Vladimír Špidla, Mirek Topolánek, Ondřej Liška či Bohuslav Sobotka.

Okresní soud v Klatovech se zastal zdravotní sestry Hany Harantové, která dostala v době pandemie po nečekané výměně vedení výpověď „pro nadbytečnost“ ze sušické nemocnice na Klatovsku. Soudce výpověď označil za nezákonnou a její důvody za „absurdní“. Rozsudek není pravomocný.

Sušická nemocnice. Foto: Michael Švec, Deník N