Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Daniela Špinar s novou Rusalkou dělá vlny na Štvanici

Rusalka na Štvanici. Foto: Dita Havránková
Rusalka na Štvanici. Foto: Dita Havránková

Divadlo Letí, které od roku 2015 sídlí ve Vile Štvanice, představilo poslední říjnový víkend svou nejnovější inscenaci hladní vodina: Rusalka. Autorkou a zároveň režisérkou je Daniela Špinar, pro niž je to první nezávislý projekt od skončení éry v Národním divadle, kde působila coby ředitelka činohry.

Daniela Špinar přináší na vltavský ostrov libreto Jaroslava Kvapila, jež aktualizuje v příběh o přijímání identity vlastní i těch druhých. Soustředí se zejména na téma transgenderu.

Pro Špinar jde o velmi osobní záležitost – sama v roce 2021 prošla coming outem a aktuálně prochází tranzicí. Jako hudební doprovod zároveň zvolila skladby tragicky zesnulé skotské producentky a umělkyně Sophie, která představovala ikonu nejen taneční LGBTQ+ scény.

Žoviální uvaděčka

Hra na první pohled nabízí svěží a lákavý koncept. Kanonická opera v kombinaci s osobním příběhem a nesvázanou dramatikou protkanou moderním hyper-popem předznamenávaly komplexní zážitek a velká očekávání.

Hned z úvodu je jasné, že se před diváky nebude odvíjet žádná velkolepá divadelní show, jelikož místo paloučku s lesními žínkami jsou všichni

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Divadlo

LGBTQ

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější