Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Žili jsme normálně, teď jen hledáme, na čem ušetřit. Jak se změnil život Čechů ze střední třídy

Do chudoby se dostávají i lidé, kteří s financemi dříve neměli problém. ILUSTRACE: Alena Spálenská
Do chudoby se dostávají i lidé, kteří s financemi dříve neměli problém. ILUSTRACE: Alena Spálenská

Kvůli vysoké inflaci se do nouze dostaly i rodiny ze střední třídy, které doposud problémy s financemi neměly. Třetina domácností teď nedokáže nic uspořit. Odborníci varují, že situace se bude ještě zhoršovat.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tento článek je součástí série textů popisujících dopady současné a energetické krize na střední třídu, ve chvíli kdy Češi zchudli nejvíce za posledních třicet let. Přes neustálé výzvy vlády se přitom dostatečně nezvyšuje počet lidí žádajících o příspěvek na bydlení, na který má teď nárok už zhruba pětina obyvatel.

V pěti příbězích konkrétních domácností ilustrujeme situaci lidí, kteří ještě před rokem neměli problém se svými příjmy ze zaměstnání nebo podnikání vyjít a teď musí výrazně omezovat své výdaje.

„Teď jsem přišla z práce, dala jsem si horkou vanu a ležím v posteli pod dvěma dekami. Říkám si, jestli půjdu vypnout topení za hodinu, nebo až za dvě, víc si nemůžu dovolit. Ale pustit si ho už musím, protože mám v bytě velkou zimu, chraptím a jsem nachlazená,“ říká šestačtyřicetiletá učitelka v mateřské školce Jana.

Žije sama v obecním bytě v malém městě na Sokolovsku. Vydělává

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Chudoba

Inflace

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější