Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sputnik není médium, stejně jako Jack Rozparovač není chirurg

Ilustrační foto: Sara Lemel, DPA/ČTK
Ilustrační foto: Sara Lemel, DPA/ČTK

Komentář Jakuba Kalenského: Ruský dezinformační ekosystém má kromě šíření lží a manipulací ještě jeden úkol. Kremelští propagandisté se snaží tvrdit, že dělají stejnou práci jako skutečná média, a přáli by si, aby místní politici a média hráli jejich hru na „alternativní médium“ s nimi.

Nechtějí být vnímaní jako propagandisté, ale jako skuteční novináři, jako zcela legitimní zdroj informací, který stojí na stejné úrovni jako oficiální, mnohonásobně prověřené zprávy státních institucí nebo jako solidní práce důvěryhodných médií.

Jde samozřejmě jen o další lež putinovské propagandy. A nikdo, kdo se nechce stát vědomým či nevědomým pomocníkem Kremlu a jeho informační agrese, by na tuto hru neměl přistoupit.

Cílem skutečných médií je informovat. Zní to banálně, ale právě v tom se skutečná média liší od nástrojů propagandy. Novináři samozřejmě mohou ve snaze informovat udělat chybu a také se to občas stává. Nicméně když na chybu přijdou nebo když je na ni někdo upozorní, článek stáhnou či upraví nebo vydají opravu – právě proto, že jejich cílem je čtenáře informovat, nikoli ho obelhávat, manipulovat jím, dezinformovat. Nepravdivá informace je chybou v systému – může se vyskytnout, ale systém se jí brání.

Právě touto banální skutečností se pravá média liší od nástrojů kremelského dezinformačního ekosystému, jako je třeba Sputnik. Ten (a další Kremlem ať už přímo, či nepřímo kontrolovaná média) má za úkol lhát, manipulovat, dezinformovat.

Bez ohledu na to, kolikrát osobám pobírajícím výplatu v těchto organizacích ukážete, jaká jsou fakta v případech jako sestřelení letu MH17, otrávení Sergeje Skripala, vytrvalého porušování mezinárodního práva na Ukrajině a na ukrajinském Krymu, civilních obětí ruských a syrských vojsk v Sýrii, opakovaného vměšování do volebních procesů v Evropě i v Americe – bez ohledu na to, kolikrát propagandistům pracujícím pro Kreml ukážete, že se mýlí, oni budou nepravdivé informace stále šířit.

Instrukce dezinformovat jdou přímo z Kremlu

Konkrétně v případě Sputniku šlo třeba o nehorázné lži, jako že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Názor

Rusko

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější