Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

ČT i rozhlas má hlídat Jakl, který je chce zrušit. Chceme názorovou pluralitu a vyhovět SPD, vysvětlují poslanci ANO

Ladislav Jakl. Foto: ČTK
Ladislav Jakl. Foto: ČTK

Sněmovna ve středu zvolila do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislava Jakla. Kromě poslanců SPD, kteří jej nominovali, pro něj v tajné volbě hlasovali i jejich kolegové z hnutí ANO. Líbily se jim prý jeho objektivní názory na soukromá a veřejnoprávní média a chtěli zajistit názorovou pluralitu v radě. Někteří ale přiznávají, že šlo o ústupek SPD.

Bývalý ředitel politického odboru v prezidentské kanceláři Václava Klause v poslední době dával najevo, že má na média vyhraněné názory. V DVTV například Českou televizi a Český rozhlas označil za státní, nikoli veřejnoprávní média, která by měla být zrušena. I proto část veřejnosti překvapilo, když jej poslanci zvolili do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), kde má mimo jiné dohlížet na objektivitu vysílání.

Jakla nominovala SPD, za niž na podzim neúspěšně kandidoval do Senátu. Hlasy Okamurova hnutí by ale Jaklovi ke zvolení do rady nestačily. Deník N zjistil, že jej podpořili i poslanci ANO. Na klubu se shodli, že Jakl je lepší kandidát než bývalý mluvčí ODS a někdejší člen rady Milan Bouška. Jakl nakonec dostal 88 hlasů.

„Byla to tajná volba a nebylo závazné hlasování, ale my jsme o kandidátech na klubu diskutovali a převážil názor, že se nám víc líbí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější