Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Prostě Andrej Babiš, jakého dobře znáte.“ Šéf ANO slíbil pozitivní kampaň

Brífink ANO k prezidentské kandidatuře Andreje Babiše. Foto: Ludvík Hradilek/Deník N
Brífink ANO k prezidentské kandidatuře Andreje Babiše. Foto: Ludvík Hradilek/Deník N

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes vystoupil před média a veřejnost se svým připraveným prohlášením. Podle očekávání řekl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Podle svých slov chce vést pozitivní kampaň.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Expremiér ve svém krátkém vystoupení popsal, že rozhodnutí kandidovat v něm zrálo nějaký čas. Podle něj existuje riziko, že nástupce Miloše Zemana půjde na ruku současné vládě, i proto chce kandidovat.

„Dlouho jsem přemýšlel, zda mám kandidovat, nebo chtít svést souboj až o premiéra,“ řekl Babiš s tím, že kabinet podle něj v současné situaci málo pomáhá.

Doplnil pak, že se Česko potýká s velkými problémy. „Žijeme v nelehkých časech. Je tu inflace a energetická krize, v Evropě zuří válka,“ řekl Babiš. Prezident podle něj dokáže do řady věcí zasahovat. Není pravda, že by hlava státu neměla příliš kompetencí a byla pouze reprezentativní figurou, prohlásil Babiš.

Předseda hnutí ANO je nyní podle dostupných výzkumů jedním z favoritů na postup do druhého kola voleb. Šetření renomovaných agentur ale ukazují, že by nyní ve druhém kole voleb prohrál, a to prakticky s kýmkoli. Svou komplikovanější pozici si uvědomuje i sám Babiš.

„Vím, že nejdu do voleb jako favorit, vím, že budu čelit přesilovce tří kandidátů pětikoalice, vím, že mí protikandidáti použijí cokoliv, aby mě očernili,“ uvedl mimo jiné předseda hnutí ANO. Během svého vyjádření také popsal, jak by si výkon prezidentské funkce představoval. Choval by se prý jinak, než jak doposud vystupuje v parlamentní politice.

„Pokud by si mě lidé zvolili prezidentem, mým prvním

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější