Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Naše závislosti a jak se jich zbavit. Stanfordská profesorka popisuje „dopaminový národ“

Na přísunu libých pocitů se můžeme snadno stát závislí. Foto: Unsplash
Na přísunu libých pocitů se můžeme snadno stát závislí. Foto: Unsplash

Naše materiálně zajištěná společnost nabízí rychlé uspokojení většiny potřeb, na které si vzpomeneme a o kterých naši předci před několika málo generacemi často ani nevěděli, že mohou existovat. Mnozí vědci ale varují, že toto uspokojování u nás mnohdy probíhá až příliš snadno. Neodpovídá proto tomu, jak jsme evolučně ustrojeni, a není zdravé. Jednou z takových autorek je americká profesorka psychiatrie působící na Stanfordu Anna Lembkeová, jíž nyní česky vyšla kniha Dopamin: Jak přežít blahobyt a neubavit se k smrti.

Svoji první knihu Lembkeová věnovala drogovým závislostem. Dopamin je její druhý titul, který už se závislostmi zabývá obecně. Například takový chytrý telefon totiž dnes podle ní zastupuje jakousi univerzální podkožní jehlu „dodávající generaci věku informatiky digitální dopamin 7 dní v týdnu a 24 hodin denně“.

Ve svém popisu dneška autorka vychází z toho, co věděl už Platón, který moudře soudil: „Jak divné je to, co lidé nazývají příjemným; jak podivný je poměr toho pocitu k jeho zdánlivému opaku, nelibému! Kdykoli se někdo honí za jedním a dostihne toho, skoro vždycky je nucen bráti i to druhé.“ Pokud tedy někdo usiluje jen o čistě příjemné pocity, je jeho úsilí nejen marné, ale i škodlivé.

Člověk, který je na přísunu libých pocitů závislý, se potřebuje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura faktu

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější