Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Maximální Si: Poznejte nové nejmocnější muže Číny

Nový Stálý výbor politbyra KS Číny. Vlevo odshora Li Čchiang, Wang Chu-ning, Tin Süe-siang; vpravo odshora Čao Le-ťi, Cchaj Čchi a Li Si. Ústřední místo zaujímá Si Ťin-pching, nejmocnější z mocných. Foto: Wang Tching-šu, Reuters
Nový Stálý výbor politbyra KS Číny. Vlevo odshora Li Čchiang, Wang Chu-ning, Tin Süe-siang; vpravo odshora Čao Le-ťi, Cchaj Čchi a Li Si. Ústřední místo zaujímá Si Ťin-pching, nejmocnější z mocných. Foto: Wang Tching-šu, Reuters

Si Ťin-pchinga všichni známe (a ještě poznáme). Kdo jsou však ti, kteří mu v novém Stálém výboru politbyra hrají druhé housle? Deník N představuje (staro)nové nejmocnější muže Číny i ty, jimž se zabouchly dveře těsně před nosem.

Měsíce, ba roky dlouhé čekání je u konce. Komunistická strana Číny, největší a nejmocnější politická strana na světě, konečně zveřejnila jména sedmi mužů, kteří zasednou ve 20. Stálém výboru politbyra, to znamená na samém vrcholu moci v Číně.

A ten, kdo by snad ještě doufal, že někdo mezi těmi sedmi bude Si Ťin-pchingovu sílící moc aspoň nominálně vyvažovat, musel odhodit i poslední zbytky naděje. „Maximální Si“, začalo se už novému Stálému výboru přezdívat.

„Všichni nově jmenovaní jsou Si Ťin-pchingovi věrní. V tom systému už nezůstaly vůbec žádné protiváhy ani kontroly. Moc v Si Ťin-pchingových rukách bude ještě soustředěnější, než už doposud byla,“ shrnul to lakonicky znalec čínské politiky Jean-Pierre Cabesan.

Jeho kolega Dexter Tiff Roberts je ještě pesimističtější. „Připravte se na méně stabilní a méně kamarádskou Čínu,“ varoval ještě před koncem 20. sjezdu KS Číny po analýze Si Ťin-pchingova projevu.

Dobrá příprava nikdy nepovede skrze strach. Tou nejlepší cestou je poznání a porozumění. Deník N proto přichystal portréty nových Si Ťin-pchingových nejbližších. Jsou skromné, ale každý z nich chce být aspoň maličkým střípkem do mozaiky.


Aleluja! Po covidu vstal z mrtvých: dvojka Li Čchiang (63)

Vysokým patrům Komunistické strany Číny se často přezdívá černá skříňka. Oči veřejnosti mohou dovnitř stěží nahlédnout, natož ji skrz naskrz celou prohlédnout – to je absolutně vyloučeno. Co přesně se děje uvnitř, vědí jen ti, kdo těmi patry chodí, a i ti často vidí jen na pár metrů kolem sebe. Ale Li Čchiangův příběh ukazuje, že v té neprůhledné černé skříňce se může zároveň odehrávat hutný thriller s poctivým zvratem v ději.

Když máš Čisté ruce v Si Ťin-pchingově gangu: trojka Čao Le-ťi (65)

Čao Le-ťi si umí vyhrnout rukávy. Bývaly časy, kdy lidi ve velkém dosazoval. Pak se věci otočily a Čao začal lidi ve velkém pro změnu odstraňovat. Nejenže se osvědčil v tom prvním i v tom druhém, ale navíc sám obojím proplul bez většího vlnobití. A ty osvědčené vody mu nakonec vynesly postavení třetího nejmocnějšího politika v Číně. Polepšil si.

Pro jedny Rasputin, pro jiné Richelieu: čtyřka Wang Chu-ning (67)

V srpnu 1988 vystoupil ve Spojených státech z letadla mladý čínský akademik. A poprvé se nadechl tamního vzduchu – dychtivě a zvědavě, ale nijak zvlášť okouzleně. „Návštěvníci Ameriky se dělí na dva druhy. Ti první si Ameriku chtějí užít. Ty druhé zajímá, co udělalo Ameriku Amerikou,“ poznamenal si krátce poté. O tom, do které z těch dvou skupin řadí sám sebe, neměl sebemenších pochyb.

Neboj se rudé krve na špici svého bajonetu: pětka Cchaj Čchi (66)

Cchaj Čchiho tvář nepatří mezi ty, které na očích veřejnosti rozehrávají bůhvíjakou emoční škálu. Usmívat i mračit se umí, ale typičtější je pro něj spíš ztuhlý, jako vytesaný výraz. Kamenná zdrženlivost, která nedává na odiv hnutí mysli.

Si Ťin-pchingův dveřník měl kliku s klikami: šestka Ting Süe-siang (59)

Ať nedojde k mýlce: v Ting Süe-siangovi je víc než jen to, že už roky splétá pouta blízkého vztahu se Si Ťin-pchingem jako jeho osobní tajemník. Dokáže zařídit věci tak, aby se hýbaly žádoucím směrem. Pracovat technokraticky (a s technokraty). A zjevně má politický fištrón. Jiní by možná řekli, že Ting Süe-siang umí dobře šplhat.

Cement, který si slepil všechny klíče: sedmička Li Si (66)

Severozápadní provincie Kan-su je široko daleko proslulá nádhernými pískovcovými skalami. Ale tamní rodák Li Si připomíná spíš cement. Váže k sobě to, co má být v zájmu komunistické strany svázáno. A umí přilnout ke správnému člověku. Takový šikovný cement dokáže dojít pořádně daleko.


Pohádka o chudých polích a pádu z vrcholu: vyšachovaný Chu Čchun-chua (59)

Bylo nebylo, na středočínském venkově, uprostřed jara a polí provincie Chu-pej, se do chudé rolnické rodiny narodil chlapec. Psal se rok 1963, a tak měl štěstí v neštěstí –⁠ zažil kulturní revoluci, ale byl příliš malý, aby mu stihla rozvrátit školní léta tak jako těm, kdo přišli na svět v předchozím desetiletí. A protože to byl chlapec nadaný, popadl štěstí za pačesy.

Oddaný Si Ťin-pchingův štětec a kat „jedů“: smolař Čchen Min-er (62)

Jméno Čchung-čching má pro Komunistickou stranu Číny jistou hořkou pachuť. Nejlidnatější čínská megalopole (aktuálně přes 31 milionů obyvatel) a ekonomická vlajková loď čínského jihozápadu patří mezi čtveřici přímo spravovaných měst, což znamená, že je stejně jako Peking, Šanghaj a Tchien-ťin podřízena rovnou ústřední vládě Čínské lidové republiky. O to ostudnější byly skandály, které tuto vlajku potřísnily.

 


Křest N: Czechy. To nevymyslíš.
Zveme vás na křest knihy Czechy. To nevymyslíš. Polský autor nám ukazuje naši zemi tak, jak my ji nikdy vidět nedokážeme – zvenčí, přitom zasvěceně, s velkou znalostí faktů a s láskou.

S autorem knižní novinky Edice N Aleksanderem Kaczorowskim si v úterý 16. dubna od 19 hodin v Knihovně Václava Havla bude povídat vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský nejen o knize, ale také o vztahu Poláků a Čechů, o podobnostech a rozdílech mezi dvěma blízkými, ale občas dramaticky odlišnými sousedními zeměmi.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Čína

Sjezd KS Číny

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější