Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Neboj se rudé krve na špici svého bajonetu: pětka v novém čínském vedení Cchaj Čchi (66)

Ukázek Cchaj Čchiho věrnosti stranickému vůdci je tolik, že se při jejich hledání nijak nenadřete. Foto: Wang Tching-šu, Reuters
Ukázek Cchaj Čchiho věrnosti stranickému vůdci je tolik, že se při jejich hledání nijak nenadřete. Foto: Wang Tching-šu, Reuters

Si Ťin-pchinga všichni známe (a ještě poznáme). Kdo jsou však ti, kteří mu v novém Stálém výboru politbyra hrají druhé housle? Deník N představuje (staro)nové nejmocnější muže Číny: Cchaj Čchi má tvář z kamene a miluje intrikánský Domek z karet.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Cchaj Čchiho tvář nepatří mezi ty, které na očích veřejnosti rozehrávají bůhvíjakou emoční škálu. Usmívat i mračit se umí, ale typičtější je pro něj spíš ztuhlý, jakoby vytesaný výraz. Kamenná zdrženlivost, která nedává na odiv hnutí mysli.

Vystavil ji i loni v říjnu, když zvedal k nebi pochodeň olympijského ohně, který zrovna dorazil do Pekingu. Jako pekingský tajemník Komunistické strany Číny – a tedy mocenská jednička hlavního města – měl na starosti další díl pečlivě režírovaného seriálu, jenž oslavoval Peking „jako vůbec první město, které hostí jak letní, tak zimní olympijské hry“, a Čínu jako „autorku nové kapitoly olympijských dějin“.

Peking „se hřeje v záři olympijského plamene“. Hostí „zelenou, inkluzivní, otevřenou a čistou“ olympiádu, jejíž „princip stanovil a přípravné fáze od počátku vedl prezident Si“, radovala se den po zahájení her tisková zpráva Státní rady čili čínského vládního kabinetu. Anglojazyčná, tudíž určená světu.

Uplynuly dva týdny a radoval se i Cchaj Čchi. Ovšem ten už cílil na poněkud

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Sjezd KS Číny

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější