Deník N

Mezi polykači kotev a položenými osmičkami. Byli jsme v nejtěžších vězeních v Česku

Věznice ve Valdicích. Foto: Vězeňská služba ČR
Věznice ve Valdicích. Foto: Vězeňská služba ČR

Šedesát procent lidí v českých věznicích sedí za zločiny spáchané v souvislosti s tvrdými drogami. Zhruba stejný počet je recidivistů. Že se vás to netýká? Do vězení se může dostat i „slušný člověk“, třeba za autonehodu nebo neplacení alimentů. Deník N přináší reportáž ze dvou českých věznic – Valdic a Světlé nad Sázavou.

Za našimi zády kovově zaklapne bílá mříž. Vkročíme do široké světlé chodby a procházíme kolem skupinky mužů v šedých tričkách a kalhotách. „Přejděte nalevo, běžte co nejdál od nich a pohybujte se co nejblíž u stěny,“ otáčí se na nás dozorce. Pronese to klidně, ale nenapadne vás protestovat. „Dobrý den,“ zdraví návštěvu muži. V té skupině není nikdo, kdo dostal od soudu trest nižší než patnáct let vězení.

Jsme ve Valdicích nedaleko Jičína, nejstarší věznici v Česku, kde sedí jen muži odsouzení za nejtěžší zločiny – vraždy, znásilnění, loupeže. S doživotním trestem je jich tu sedmnáct z celkových čtyřiceti čtyř v republice. Také proto je tu nejpřísnější režim, odsouzení jsou v celách, a jen pokud se chovají podle pravidel, můžou jít na pár hodin denně na chodbu. Pracují pouze v areálu věznice, venku ne.

Proslulá barokní brána valdické věznice. Foto: Jana Ustohalová, Deník N

Ti, kdo mají doživotí, tedy „položenou osmičku“, jak říkají dozorci, jsou izolovaní od ostatních ve zvláštní budově na kraji areálu. Zesílená bezpečnostní opatření tam zahrnují třeba nábytek napevno zapuštěný do podlahy nebo infračervená čidla. Nejdál se dostanou maximálně na vycházku na přilehlý dvůr. Pokud to můžeme k něčemu přirovnat, je to vězení ve vězení.

Ale i režim, který mají lidé odsouzení za „lehčí“ zločiny, má daleko do romantických představ, jak si je většina z nás utvořila podle knížky Tulák po hvězdách Jacka Londona. Ta má společné s realitou snad jen to, že i v ní odsouzený vrah touží po svobodě. Stejně jako všichni ve Valdicích.

Režim dne ve vězení

Budíček ve 4.30 hodin, o víkendu 6.30 hodin.

Večerka ve 20.30 hodin.

Vězni dostávají jídlo 3× denně. Pracující mají přídavky – sušenku nebo jogurt.

Mají nárok na 2× týdně koupání v teplé vodě.

Návštěva je povolená 1× měsíčně na tři hodiny.

Balík mohou dostat 2× ročně. Dopisy mohou psát každý den.

Kromě zaměstnání se musí odsouzení věnovat i různým aktivitám pod vedením vychovatelů, jako jsou třeba rukodělné práce, nebo mohou studovat. Při věznicích je dnes několik školských zařízení jako třeba učiliště, kde se mohou lidé vyučit například kuchařem nebo svářečem.

„Jsem tu už dvanáct let.

Reportáž

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější