Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zavražděný, ale živý. Babčenko se skrývá dál. Čeká, jestli volby nevyhraje Rusko

Arkadij Babčenko se nechá vyfotit jen v absolutně neutrálním prostředí. Nesmí být poznat, kde byl snímek pořízen. Foto: Petra Procházková, deník N
Arkadij Babčenko se nechá vyfotit jen v absolutně neutrálním prostředí. Nesmí být poznat, kde byl snímek pořízen. Foto: Petra Procházková, deník N

Přežil svoji vraždu, teď čelí útokům hackerů, jeho dceru doprovázejí do školy samopalníci a on nesmí s přáteli ani na kafe. Ostatně – moc mu jich nezbylo. Ruský novinář žijící na Ukrajině Arkadij Babčenko nemá žádný plán. Žádnou perspektivu. Neví ani, v jaké zemi bude žít, pokud ve volbách vyhraje některý z proruských kandidátů, které podle něj podporuje skoro polovina ukrajinských voličů.

Místo, kde se sejdeme, mi sdělil přes jeden z internetových komunikačních kanálů. Telefonem se mnou vůbec nechtěl mluvit. SMS zprávy ignoroval. Messenger na Facebooku je prý také dostupný všem, kdo umějí alespoň zapnout počítač. Jen pár hodin před schůzkou prozradil přesný čas a název jedné z kyjevských ulic, kde se nachází jistá instituce.

Je to odlehlá průmyslová čtvrť, kam se z centra ukrajinské metropole jede hodně dlouho. Víc prozradit nesmím. Arkadij Babčenko je stále, i deset měsíců poté, co ho na prahu jeho vlastního bytu zastřelili, pod přísnou ochranou ukrajinských bezpečnostních sil.

Život bez kafíček

„Změnil se celý můj život. Všechno,“ přiznává. A netváří se při našem rozhovoru zrovna vesele. Když jsem přicházela k budově, kterou po dohodě se svým bodyguardem vyhodnotil jako bezpečnou k setkání s novinářem, otevřel s velkým předstihem dveře.

Reportérka Deníku N Petra Procházková píše z Ukrajiny o prezidentských volbách, o 5. výročí okupace Krymu a války na východní Ukrajině a o příbězích s těmito událostmi spojenými.

Musel mě zdaleka vidět. Zato já ho skoro nepoznala. Zimní čepici vraženou hluboko do čela nosí právě kvůli tomu, aby jeho tvář zůstala co nejvíc skryta. Naštěstí je opravdu chladno a fouká studený vítr z východu. Co bude dělat v létě?

„Jak se vám daří?“ Nenapadá mě jiná duchaplná otázka než tato. V případě kolegy novináře Babčenka je ale namístě.

„Vám všem, kteří se mě po 29. květnu 2018 na tohle zeptáte, odpovídám

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější